برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عملکرد تيرهاي بتن آرمه تقويت شده با ورق هاي FRP تحت بارهاي استاتيکي و تکراري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 
چکیده: 

بسياري از اعضاي بتن مسلح به دليل نقايص طراحي يا اجرا، از مقاومت کافي در برابر بارهاي وارده برخوردار نيستند. به منظور برطرف کردن اين نقيصه، در سال هاي اخير، به کارگيري روش هاي مختلف مقاوم سازي از جمله استفاده از الياف پليمري مرکب، زمينه توجه فراوان قرار گرفته است.
هدف از اين تحقيق، بررسي عملکرد اجزاي تقويت شده بتني با ورق هاي پليمري مرکب تحت بارهاي استاتيکي و تکراري است. در اين پژوهش، ابتدا تعدادي نمونه استوانه اي استاندارد ساخته و در سنين مختلف زمينه آزمايش قرار داده شد. سپس 16 تير بتني از نوع بتن معمولي و بتن با کيفيت بالا ساخته و نيمي از آنها با ورق هاي کامپوزيت
FRP به صورت خمشي تقويت شد. کامپوزيت مورد استفاده، متشکل از الياف شيشه و چسب اپوکسي به منظور اشباع و چسباندن آن بوده است. نمونه هاي استوانه اي استاندارد و تيرهاي تقويت شده و شاهد، تحت بارگذاري استاتيکي و تکراري آزمايش شدند که ضمن تهيه نمودار نيرو – تغيير مکان، مقدار بار گسيختگي آنها مشخص و مطالعه شد. نتايج مطالعات آزمايشگاهي و مطالعات نظري نيز بررسي و مقايسه شده است.
بر اساس نتايج حاصل، استفاده از ورق هاي
FRP موجب افزايش ظرفيت خمشي، سختي تيرها، کاهش تعداد ترک ها و ميزان بازشدگي آنها و تمرکز خرابي در محل پارگي ورق مي شود. بعلاوه بررسي نمودارهاي نيرو تغيير مکان، نمايانگر عملکرد مطلوب تيرهاي تقويت شده در بارگذاري تکراري و هماهنگي مناسب بين روابط تئوريک و آزمايشگاهي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 573
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی