برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  10 , شماره  4 ; از صفحه 267 تا صفحه 274 .
 
عنوان مقاله: 

اثر نيتريک اکسايد بر جريان خون پوست در موش هاي سالم و وابسته به مرفين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، گروه فیزیولوژی
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به نقش نيتريک اکسايد در تنظيم جريان خون پوست در اين تحقيق اثر تغيير سطح نيتريک اکسايد- با تزريق مهارکننده نيتريک اکسايد سنتاز (L-NAME) و نيز پيش ساز توليد نيتريک اکسايد (ال- آرژينين) بر جريان خون پوستي پايه در موش هاي دست نخورده با موش هاي وابسته به مرفين مقايسه گرديد.
روشها: وابستگي به مرفين در موش هاي صحرايي نر به روش خوراکي ايجاد شد. ثبت جريان خون پوستي با تکنيک جريان سنجي ليزري از کف پاي حيوانات صورت گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که تزريق زير جلدي ال- آرژينين (
20, 10 mg/kg) جريان خون پوست را در موش هاي دست نخورده به ترتيب تا %39و64% و در موش هاي معتاد تا %37و%65 افزايش داد که درصد افزايش در موش هاي دست نخورده با معتاد تفاوت معني داري ندارد. تزريق L-NAME (5, 1 mg/kg) باعث کاهش جريان خون پوست در موش هاي دست نخورده به ترتيب تا %35و%58.7 و در موش هاي معتاد تا %29.1و%60.5 شد که درصد کاهش، اختلاف معني داري با هم نداشت. زماني که ابتدا L-NAME و سپس ال- آرژينين تزريق شد،L-NAME  توانست در موش هاي دست نخورده وابسته به يک اندازه اثر ال- آرژينين را مهار کند.
نتيجه گيري: اين يافته ها پيشنهاد مي کنند که تغيير سطح نيتريک اکسايد پايه سبب تغيير جريان خون پوست موش هاي دست نخورده و وابسته مي شود و سطح اين تغييرات در حيوانات وابسته با دست نخورده تفاوتي ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی