برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان خشونت تجربه شده در زنان داراي همسر معتاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اعتياد يكي از معضلاتي است كه امروزه نه تنها زنده گي ميليون ها انسان را به خطر انداخته، بلكه خانواده و نزديكان آن ها را نيز با مشكلات زيادي روبه رو ساخته است. در اين پژوهش توصيفي و مقايسه اي، ميزان خشونت تجربه شده همسران معتادان در مقايسه با خشونت تجربه شده همسران نامعتادان بررسي شده است. بر اين اساس، به تصادف، 107 نفر از همسران معتادان خود معرف مركز ترك اعتياد شهر هفشجان از استان چهار محال بختياري كه براي انجام مشاوره خانواده مراجعه كرده بودند و 107 نفر از نامعتادان كه از نظر سن، وضعيت شغلي، اقتصادي، و مدرك تحصيلي با گروه نخست هم تا شده بودند، انتخاب و با استفاده از پرسش نامه پژوهش گر ساخته ميزان خشونت تجربه شده ارزيابي شدند. براي بررسي ميزان حمايت اجتماعي زنان نيز از پرسش نامه پروسيدانو استفاده شد.
يافته ها نشان داد تفاوت ميانگين كلي نمره هاي همسران معتادان و نامعتادان در خشونت تجربه شده و هم چنين زير آزمون هاي آن معنادار است. هم چنين، در هر دو گروه، تفاوت بين ميزان تحصيلات و وضعيت شغلي افراد با خشونت تجربه شده معنادار بود و در گروه نامعتادان نيز، ميزان تحصيلات زنان با ميزان خشونت تجربه شده آن ها ارتباطي معنادار داشت. در گروه نامعتادان هم بستگي ميزان حمايت اجتماعي با خشونت تجربه شده منفي و معنادار بود؛ در حالي كه اين هم بستگي در گروه معتادان ديده نشد. در گروه معتادان نيز هم بستگي سطح درآمد با ميزان خشونت تجربه شده معنادار بود. ميان شمار فرزندان و طول مدت ازدواج با خشونت تجربه شده در هيچ يك از دو گروه هم بسته گي معناداري ديده نشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

جلالی، د.، و آقایی، ا.، و رهبریان، ج. (1385). بررسی میزان خشونت تجربه شده در زنان دارای همسر معتاد. مطالعات اجتماعی - روان شناختی زنان (مطالعات زنان(, 4(2 (پیاپی 11)), 5-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62711Vancouver : کپی

جلالی داریوش، آقایی اصغر، رهبریان جهانبخش. بررسی میزان خشونت تجربه شده در زنان دارای همسر معتاد. مطالعات اجتماعی - روان شناختی زنان (مطالعات زنان(. 1385 [cited 2021April23];4(2 (پیاپی 11)):5-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62711IEEE : کپی

جلالی، د.، آقایی، ا.، رهبریان، ج.، 1385. بررسی میزان خشونت تجربه شده در زنان دارای همسر معتاد. مطالعات اجتماعی - روان شناختی زنان (مطالعات زنان(, [online] 4(2 (پیاپی 11)), pp.5-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62711. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی