برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حيرت در عرفان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

حيرت در عرفان اسلامي، يكي از مطلوبات مهم و از مقامات عاليه عارف است. حيرت در بادي امر با ضلالت و سرگرداني هم معناست. اما در عرفان به عنوان بديهه اي است كه بر قلب عارف وارد مي شود و نهايت معرفت عارف به باري تعالي را مي رساند. چون ذات او حقيقتي لا يتناهي است و در ادراك محدود عقل جاي نمي گيرد، بنابراين درك عقل از حقيقت او و همچنين آنچه كه مربوط به عالم غيب و ماوراء طبيعت است قرين با عجز و حيراني است. خداوند بزرگترين رازي است كه نه عقل و نه كشف به فهم ذاتش پي نخواهند برد و هميشه در حيرت و سرگرداني باقي نخواهد ماند.
فيلسوف و عارف با دو ابزار عقل و كشف و شهود، كوشش هاي فراواني براي كشف حقيقت و ادراك آن نموده و در بسياري موارد با هم همنشين و موافق بوده اند. اما در مساله حيرت اين دو تيره با هم هم داستان نشده و فيلسوف در همه حال از حيراني و سرگرداني گريزان بوده و عارف طالب آن. حيرت از مطلوبات عارف است اما براي فيلسوف از امور نكوهيده و مذموم. عارف در اكتشافات عاليه خود به حقايقي از معرفت ذات باري مي رسد كه وقتي آنها را بر عقل فلسفي عرضه مي كند، آن را حيران و سرگردان مي گذارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

صادقی حسن آبادی، م.، و عروجی، ر. (1385). حیرت در عرفان. پژوهش های فلسفی - کلامی, 7(4 (28)), 31-63. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62710Vancouver : کپی

صادقی حسن آبادی مجید، عروجی راضیه. حیرت در عرفان. پژوهش های فلسفی - کلامی. 1385 [cited 2021April15];7(4 (28)):31-63. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62710IEEE : کپی

صادقی حسن آبادی، م.، عروجی، ر.، 1385. حیرت در عرفان. پژوهش های فلسفی - کلامی, [online] 7(4 (28)), pp.31-63. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62710>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 438 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی