برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي الفاظ مترادف در نهج البلاغه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت معلم تهران
 
چکیده: 

الفاظ مترادف از جمله الفاظي هستند كه حجم زيادي از لغت نامه هاي قديم و جديد عربي و غير عربي را به خود اختصاص داده اند. زبان عربي نيز از جمله زبان هايي است كه به دليل وجود الفاظ مترادف از ديگر زبان ها متمايز و برجسته گشته تا جايي كه وجود اين الفاظ مشخصه اي براي اين زبان شده و از آن جدا نمي شود.
بدون شك شناخت اين الفاظ و اثبات وجود ترادف ميان آن ها و يا بيان تفاوت هاي موجود بين آن ها باعث فهم بهتر و دقيق تر متون و كتب قديم در همه زبان ها به ويژه زبان عربي مي شود.
مقاله حاضر در سه محور تنظيم شده است: محور اول آن به بررسي ديدگاه محققان و زبان شناسان قديم و معاصر در مورد ترادف اختصاص پيدا كرده است،‌ محور دوم نيز به بررسي آراي شارحان نهج البلاغه درباره اثبات ترادف و يا انكار آن پرداخته است و با توجه به تعداد الفاظ به ظاهر مترادف در نهج البلاغه و اختلاف نظر شارحان در مورد آنها در محور سوم تعدادي از الفاظي كه شارحان آنها را مترادف دانسته و يا اينكه تفاوتهايي ميان آنها ذكر كرده اند به اختصار بررسي شده است در ادامه نيز برخي ديگر از آن الفاظ ذكر شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

صدقی، ح.، و سیفی، ط. (1385). بررسی الفاظ مترادف در نهج البلاغه. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), -(74 (ویژه علوم قرآن و حدیث)), 39-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62703Vancouver : کپی

صدقی حامد، سیفی طیبه. بررسی الفاظ مترادف در نهج البلاغه. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ). 1385 [cited 2021April15];-(74 (ویژه علوم قرآن و حدیث)):39-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62703IEEE : کپی

صدقی، ح.، سیفی، ط.، 1385. بررسی الفاظ مترادف در نهج البلاغه. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), [online] -(74 (ویژه علوم قرآن و حدیث)), pp.39-64. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62703>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 292 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی