برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير افشرده گياهي درمنه در مبتلايان به آسم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: طب گياهي از ديرباز در درمان بيماريها مطرح بوده است و در اين زمينه تجربه هزاران ساله طب سنتي چين و ايران در دست است، اما حداكثر اين تجربه‌ها داراي پشتوانه علمي نمي‌باشد. لذا مستدل كردن اثر اين داروهاي گياهي طي مطالعات مدون و علمي به شدت احساس مي‌گردد. در اين تحقيق بر آن شديم تا اثر افشرده گياهي درمنه را در بيماران آسمي به عنوان يك داروي برونكوديلاتور ارزيابي نماييم. هدف از اين مطالعه اين است كه تغييرات اسپيرومتريك در بيماران آسمي در اثر استفاده از بخور اين دارو و داروهاي آن تعيين و ارزيابي گردد.
مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر به روش كارآزمايي باليني و به صورت دوسوكور انجام شد. نمونه‌ها پس از تشخيص بطور تصادفي به دو گروه شاهد و مورد تقسيم شدند. تمامي بيماران قبل از مداخله اسپرومتري شده و مقادير FEV1 و FEV1/ FVC ثبت گرديد و هر يك از اين دو گروه به مدت 15 دقيقه تحت بخور دارو درمنه ساخت شركت باريج اسانس و دارونما قرار گرفتند. پس از اتمام بخور اسپرومتري مجدد به عمل آمد و افرادي كه حداقل 10% پيشرفت در مقادير بالا داشتند، بررسي و مقايسه آماري شدند.
يافته‌ها: دامنه سني بيماران 50-17 سال بود و از نظر تركيب سني و جنسي تفاوت معني‌داري نداشتند. مدت زمان متوسط بيماري 8.3 سال بود. از نظر علائم باليني بيماران دو گروه باهم مشابه بودند و يا اختلاف آنها به لحاظ آماري معني‌دار نبود. شاخص FEV1 در 45% بيماران گروه دارو و 15% بيماران گروه دارونما (0.1>P) و شاخص FEV1/ FVC در 50% بيماران گروه دارو و 50% بيماران گروه دارونما به ميزان بيش از 10% افزايش يافت. (N.S).
نتيجه‌گيري: در گروه دارو شاخص‌ها بهبودي بيشتري از گروه دارونما داشت ولي نسبت‌هاي پاسخ به درمان در هر دو گروه يكسان بود. مطالعه مشابه در جمعيت بيشتري از بيماران توصيه مي‌شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

منصورقناعی، ف.، و سیگارودی، س.، و مبشری، ح.، و جلیلی، م. (1382). بررسی تاثیر افشرده گیاهی درمنه در مبتلایان به آسم. فیض, 7(1 (پی در پی 25)), 60-63. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=627Vancouver : کپی

منصورقناعی فریبرز، سیگارودی سهیلا، مبشری حمیدرضا، جلیلی میرعباس. بررسی تاثیر افشرده گیاهی درمنه در مبتلایان به آسم. فیض. 1382 [cited 2021June22];7(1 (پی در پی 25)):60-63. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=627IEEE : کپی

منصورقناعی، ف.، سیگارودی، س.، مبشری، ح.، جلیلی، م.، 1382. بررسی تاثیر افشرده گیاهی درمنه در مبتلایان به آسم. فیض, [online] 7(1 (پی در پی 25)), pp.60-63. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=627. 

 
بازدید یکساله 439 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی