برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  8 , شماره  1 (29) ; از صفحه 53 تا صفحه 89 .
 
عنوان مقاله: 

نوآوري هاي ابن سينا در علم النفس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

نگرش ارسطو به نفس و بدن بر ديدگاه او درباره اجسام، يعني ماده و صورت مبتني است، اما حركت، تغذيه، تخيل و تعقل را كه انواع حيات هستند از اعمال نفس بر مي شمرد تا تفاوت آن را با ديگر صورت ها بيان كند.
نگاه متفاوت ابن سينا به مساله مادي يا مادي نبودن نفس و نسبت آن با جسم، بقا يا فناي نفس پس از بدن، به ضميمه نوآوري هاي او در مباحثي چون اثبات وجود نفس، ماهيت ذهن، ادراكات حسي، حسن باطن، قواي عقلي، تعامل نفس و بدن، نسبت عقل فعال با عقل انساني، مسايل فراوان علم نبوات و رابطه آنها با ماهيت و كاركرد نفس و ده ها مساله ديگر، باعث شد تا او نفس شناسي را جدا از مجموعه علوم طبيعيات به طور مستقل مطالعه كند و در حقيقت، علم النفس را از نو، بر پايه هاي متفاوت با ديدگاه ارسطو، بنيان نهد و تدوين نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دیباجی، س. (1385). نوآوری های ابن سینا در علم النفس. پژوهش های فلسفی - کلامی, 8(1 (29)), 53-89. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62693Vancouver : کپی

دیباجی سیدمحمدعلی. نوآوری های ابن سینا در علم النفس. پژوهش های فلسفی - کلامی. 1385 [cited 2021May15];8(1 (29)):53-89. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62693IEEE : کپی

دیباجی، س.، 1385. نوآوری های ابن سینا در علم النفس. پژوهش های فلسفی - کلامی, [online] 8(1 (29)), pp.53-89. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62693. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 790 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی