برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  - , شماره  46 ; از صفحه 30 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

نقش اشتراك معنوي وجود در مباحث خداشناسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه و حکمت اسلامی، دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
 
چکیده: 

بدون ترديد فلسفه اسلامي بر اساس چارچوب تاريخي خويش در باب احوال ذاتي هستي بحث مي كند و محمولات مسايل آن نيز عوارض ذاتي وجود محسوب مي شوند. لكن يك دسته مباحث در اين فلسفه مطرح مي شود كه برخي از آنها جنبه حاشيه و استطرادي دارند و برخي ديگر بعنوان مباحث مقدماتي و بنيادي مورد بحث قرار مي گيرد. يكي از آن مباحث مقدماتي لكن تاثيرگذار همان مبحث اشتراك معنوي يا لفظي وجود است و التزام به هر يك از اين دو نظر، لوازم و آثار سازنده يا ويرانگري بدنبال دارد.
گر چه لوازم هر دو نظريه كثير و فراگير مي باشد، لكن اين مقاله لوازم نظريه اشتراك معنوي وجود در حوزه الهيات بالمعني الاخص را مورد بحث قرار داده و بر اين نكته تاكيد ورزيده است كه اشتراك معنوي وجود، باب ورود به حوزه متافيزيك و خداشناسي از حيث تصوري و تصديقي است و نفي آن، مستلزم تعطيل مطلق عقل از شناخت واجب تعالي و تعطيل عالم از وجود آن علت نخستين است. افزون بر آن اشتراك معنوي وجود با ساماندهي به برخي از براهين توحيد واجب تعالي (مثل برهان تركب) و ايفاي نقش برجسته در حل شبهاتي نظير شبهه منسوب به ابن كمونه، نقش اساسي در توحيد واجب الجود بر عهده دارد و در خصوص نحوه اطلاق اوصاف و مفاهيم وجودي منتزع از موجودات ممكن بر وجود واجب تعالي نيز نقش كليدي ايفا مي كند و راه متافيزيك را براي اذهان بشري هموار و ميسر مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

ایمان پور، م. (1385). نقش اشتراک معنوی وجود در مباحث خداشناسی. خردنامه صدرا, -(46), 30-37. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62631Vancouver : کپی

ایمان پور منصور. نقش اشتراک معنوی وجود در مباحث خداشناسی. خردنامه صدرا. 1385 [cited 2021April18];-(46):30-37. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62631IEEE : کپی

ایمان پور، م.، 1385. نقش اشتراک معنوی وجود در مباحث خداشناسی. خردنامه صدرا, [online] -(46), pp.30-37. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62631>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی