برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه عنصر طرح يا پيرنگ، در منظومه بيژن و منيژه فردوسي و خسرو و شيرين نظامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

اين پژوهش شامل بررسي و مقايسه كاربرد عنصر داستاني طرح يا پيرنگ، در منظومه خسرو و شيرين نظامي و بيژن و منيژه شاهنامه فردوسي است. پس از تعريف مفهوم طرح و بررسي انواع آن از جمله طرح هاي منطقي و محكم، طرح هاي سست و غير معقول، طرح هاي تاريخي، ديني و اعتقادي و …، به بررسي آن در دو مثنوي مذكور مي پردازيم.
به دليل در هم تنيدگي عناصر داستان و توفيق فردوسي در كاربرد برخي عناصر داستاني چون شخصيت پردازي (به سبب ارایه شخصيت هاي جامع تر، واقعي تر و ملموس تر و با زواياي پنهان و آشكار شخصيتي و جنبه هاي مختلف انساني و …)، گفتگو (به جهت ارایه گفتگوهاي طبيعي تر، تناسب و هماهنگي بيشتر لحن و گفتار شخصيت ها با روحيات و ذهنياتشان، عدم امكان حذف گفتگوها و …) و زاويه ديد (به دليل استفاده مناسب و در حد اعتدال از صحنه هاي نمايشي و فراخ منظر و …) همچنين به هم پيوسته بودن حوادث منظومه بيژن و منيژه و روابط مستقيم حاكم بين آن ها، نسبت به خسرو و شيرين نظامي كه داستان را به عرصه اي براي هنرنمايي در بيان و بديع و تفصيل مطالب مبدل مي كند، مي توان نتيجه گرفت كه فردوسي در كاربرد عنصر طرح، منطبق با معيارهاي داستان نويسي معاصر، در مثنوي بيژن و منيژه، توفيق بيشتري نسبت به نظامي در مثنوي خسرو و شيرين دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

نیکوبخت، ن.، و نوروزی، خ. (1385). مقایسه عنصر طرح یا پیرنگ, در منظومه بیژن و منیژه فردوسی و خسرو و شیرین نظامی. علوم انسانی الزهرا, 15(56-57 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), 185-205. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62534Vancouver : کپی

نیکوبخت ناصر، نوروزی خورشید. مقایسه عنصر طرح یا پیرنگ, در منظومه بیژن و منیژه فردوسی و خسرو و شیرین نظامی. علوم انسانی الزهرا. 1385 [cited 2021April16];15(56-57 (ویژه نامه ادبیات فارسی)):185-205. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62534IEEE : کپی

نیکوبخت، ن.، نوروزی، خ.، 1385. مقایسه عنصر طرح یا پیرنگ, در منظومه بیژن و منیژه فردوسی و خسرو و شیرین نظامی. علوم انسانی الزهرا, [online] 15(56-57 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), pp.185-205. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62534>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 221 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی