برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 123 تا صفحه 141 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نظام مشاركت در روابط كار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

نظام مشاركت با ويژگي هايي چون تسهيم سود، سيستم پيشنهادات، نظارت افقي، توزيع عادلانه تر درآمد و اشتغال پايدار، توصيف مي شود. موضوع مورد بررسي مقاله تحليل نظام مشاركت به عنوان جايگزيني براي نظام مزد ثابت و بررسي آثار آن بر شاخص هاي اصلي اقتصاد است.
در اين مطالعه با توجه به ماهيت بحث، از روش تحليلي- توصيفي و در گردآوري مطالب از شيوه كتابخانه اي استفاده به عمل آمده است. نتايج تحقيق حاكي از آنست كه در اين نظام به سهيم شدن كارگران در ريسك و هم چنين در نوسانات درآمدي، نوعي بيمه براي كارفرما و پايداري براي بنگاه به وجود مي آيد. در حالي كه كارگران در مواقع سودآوري بيشتر بنگاه از مزاياي بيشتري بهره مند مي شوند، در هنگام بروز شوك هاي منفي مزد كمتري مي طلبند و در نتيجه اين نظام با سطح پايين بيكاري، تفاوت مزدي كمتر و سياست اخراج بر حسي دليل عادلانه سازگارتر و در آن نوسانات اشتغال، سواري مجاني و ريسك به مراتب كمتر از نظام نرخ ثابت مزد خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بختیاری، ص.، و زمان رستمی، م. (1384). بررسی نظام مشارکت در روابط کار. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), 5(4), 123-141. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62531Vancouver : کپی

بختیاری صادق، زمان رستمی محمد. بررسی نظام مشارکت در روابط کار. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی). 1384 [cited 2021July30];5(4):123-141. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62531IEEE : کپی

بختیاری، ص.، زمان رستمی، م.، 1384. بررسی نظام مشارکت در روابط کار. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), [online] 5(4), pp.123-141. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62531. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی