برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقد و تحليل ساختار گرايانه غزلواره هاي انوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور
 
چکیده: 

انوري از پيامبران شعر فارسي است كه شهرتش مرهون سرودن قصايد برجسته اي با بن مايه مدح است. اگرچه قصيده با شاعران برجسته اي چون فرخي، عنصري و منوچهري پايان دوره كمال خويش را طي كرد، انوري شاعر در قرن ششم به ويژه در تغزل و تشبيب با شگردهاي هنري خاص از نرم و هنجار تشبيب هاي شاعران گذشته خارج شد و بر اين اساس بايد او را مبدع دسته خاصي از قصايد دانست.
ده قصيده از مجموع قصايد دويست و هفت گانه انوري، وجود دارد كه از نظر ساختار تغزلاتي (تشبيب) به يك حكايت روايي شبيه اند كه مي توان آن ها را غزل- روايت يا غزلواره ناميد. در اين قصايد شاعر در آغاز به صورت تك گويي (Monologue) به مجموعه تصاوير و وقايعي چون شكوه از نابساماني روزگار و معيشت، گردش نابهنجار فلك و درماندگي خويش مي پردازد كه اين آشفتگي ها در نهايت باعث ترك ديار و يار مي شود. در ادامه اين حكايت روايي؛ زني باديه نشين سحرگاه يا در دل شب بر شاعر وارد مي شود كه او را به گفت و گوي (Dialogue) عاشقانه سوق داده و شعر ارتجالي خويش را تقديم شاعر مي كند. بيت يا ابيات تخلص اين دسته از قصايد، شعر و سخن معشوق بوده كه ممدوح شاعر را مدح مي نمايد. امتياز اين قصايد در اين است كه در نزد قدما شعر پارسي- بجز فرخي و آن هم به صورت ابتدايي و ساده- سابقه ندارد. در اين مقاله نگارنده سعي مي كند ضمن مقايسه اين دسته از قصايد دهگانه انوري با موارد مشابه آن در ديوان فرخي، اين قصايد را از نظر ساختار و عناصر روايي چون شخصيت، زمان، مكان، طرح و گفت و گو در حوزه ساختار گرايي نقد و تحليل كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

گرجی، م. (1385). نقد و تحلیل ساختار گرایانه غزلواره های انوری. علوم انسانی الزهرا, 15(56-57 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), 149-166. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62515Vancouver : کپی

گرجی مصطفی. نقد و تحلیل ساختار گرایانه غزلواره های انوری. علوم انسانی الزهرا. 1385 [cited 2021April23];15(56-57 (ویژه نامه ادبیات فارسی)):149-166. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62515IEEE : کپی

گرجی، م.، 1385. نقد و تحلیل ساختار گرایانه غزلواره های انوری. علوم انسانی الزهرا, [online] 15(56-57 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), pp.149-166. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62515. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 492 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی