برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه دو رژيم OBAT و OBAM در مبتلايان به هليكوباكترپيلوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: با توجه به شيوع وسيع ميكروب هليكوباكترپيلوري و گزارشات مختلف و تاثير رژيم درماني جهت تاثير احتمالي آويشن بر آلودگي آن و به منظور رژيم‌هاي درماني امپرازول، بيسموت سابسيترات، آموكسي سيلين، مترونيدازول با رژيم امپرازول، بيسموت سابسيترات، آموكسي سيلين، آويشن در مبتلايان به هليكوباكتر اين تحقيق در بيمارستان شهيد بهشتي كاشان در سالهاي 81-1380 انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: تحقيق به روش كارآزمايي باليني روي 60 بيمار كه داراي علائم ديس پپسي بودند تحت ازوفاگو گاسترودنوسكوپي (EGD) و بيوپسي آنتر قرار گرفتند كه همه آنها از نظر H.P مثبت بودند. اين بيماران به روش تصادفي دوسوكور به مدت دو هفته تحت دو رژيم درماني، OBAT و OBAM قرار گرفتند. سه ماه بعد از اتمام درمان مجدداً EGD به عمل آمد.
يافته‌ها: 48 بيمار شامل 25 مورد در گروه OBAM و 23 نفر در گروه OBAT ميزان درمان H.P در گروه OBAM برابر 16 درصد و در گروه OBAT برابر 17.4 درصد بود (N.S). بهبودي علائم ديس پپسي و در ميزان بهبودي گاستريت مزمن مشاهده نگرديد. همچنين ارتباط معني‌داري بين مصرف سيگار در حين درمان گروههاي درماني مشاهده نشد.
نتيجه گيري: دو رژيم درماني نتيجه مشابهي دارند. با توجه به شيوع بالاي مقاومت نسبت به آنتي بيوتيكها به خصوص در كشورهاي جهان سوم، احتمالاً كه براي ريشه كني H.P ابتدا تست حساسيت آنتي بيوتيكي (آنتي بيوگرام) به عمل آيد و سپس از آنتي بيوتيكهاي موثر بر H.P استفاده شود كه انجام تحقيق در اين مورد را توصيه مي‌نمايد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریفی، ح.، و ثلاثی، م.، و اکبری، ح. (1382). مقایسه دو رژیم OBAT و OBAM در مبتلایان به هلیکوباکترپیلوری. فیض, 7(1 (پی در پی 25)), 48-55. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=625Vancouver : کپی

شریفی حسین، ثلاثی مهدی، اکبری حسین. مقایسه دو رژیم OBAT و OBAM در مبتلایان به هلیکوباکترپیلوری. فیض. 1382 [cited 2021June16];7(1 (پی در پی 25)):48-55. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=625IEEE : کپی

شریفی، ح.، ثلاثی، م.، اکبری، ح.، 1382. مقایسه دو رژیم OBAT و OBAM در مبتلایان به هلیکوباکترپیلوری. فیض, [online] 7(1 (پی در پی 25)), pp.48-55. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=625. 

 
بازدید یکساله 45 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی