برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط فعاليت ليكن پلان و اجسام سيوات

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پاتولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 
ليكن پلان يك التهاب غير عادي پوست و موكوس ممبران با اتيولوژي و پاتوژنز تقريبا" ناشناخته مي باشد. از نظر باليني با پاپولهاي چند وجهي ، ارغواني ، خارش دار و مسطح توصيف شده و از نظر پاتولوژي با تغييرات مختلفي در اپيدرم و درم مشخص شده كه از جمله آنها كراتينوسيتهاي نكروتيك يا اجسام سيوات مي باشند كه در لايه زيرين اپيدرم و بخصوص قسمت فوقاني درم قرار مي گيرند.
اين مطالعه بررسي سه ساله (77-1374) علائم باليني و هيستوپاتولوژلي Lichen Planus و تعيين رابطه فعاليت بيماري با Civatte Body است كه در بيمارستان سينا همدان اجرا گرديده است. مطالعه به روش مقطعي - تحليلي و بر روي 106 پرونده بيمار مبتلا به ليكن پلان انجام گرديد.
در اين مطالعه نتايج نشان داد 8/78% كل اجسام سيوات ديده شده و درم در فاز فعال بيماري بودند و اين درصد در مورد اپي درم 2/88% بوده است كه با توجه به آزمون آماري دقيق فيشر (P value<0.001) ارتباط معني داري بين تعداد اجسام سيوات و فعاليت بيماري وجود دارد. از طرف ديگر فعاليت بيماري ارتشاح باند شكل نيز دارد. همچنين اين مطالعه نشان داد هرچه تعداد اجسام سيوات در درم بيشتر بوده در اپي درم نيز اين اجسام بيشتر ديده شده است.
هرچه تعداد اجسام سيوات بيشتر باشد ليكن پلان در فاز فعال مي باشد و كاهش اجسام سيوات بيانگر كاهش فعاليت و رو به بهبودي رفتن بيماري است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 157
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی