برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي ويژگيهاي فيزيكي - شيميايي صابون مايع فرموله شده حاوي اسانس اسطوخودوس (Lavandula officinalis)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: امروزه استفاده از فرآورده‌هاي بهداشتي يا منشاء طبيعي مورد علاقه بسياري از مصرف كنندگان مي‌باشد. اسانس اسطوخودوس (Lavandula officinalis) با توجه به داشتن بويي مطبوع و خوشايند و همچنين اثرات ضد باكتري، قارچ و ضد ويروس مي‌تواند در تركيبات پوستي مورد استفاده قرار گيرد. لذا، هدف از اين تحقيق ارزيابي خواص فيزيكي ـ شيميايي فرمولاسيون صابون مايع تهيه شده از اين اسانس به عنوان يك فرآورده بهداشتي ـ درماني جديد است.
مواد و روش‌ها: تحقيق به روش Exploratory صورت پذيرفت. مقدار 0.5 درصد اسانس به دست آمده از گياه اسطوخودوس به يك پايه صابون مايع كه در مطالعات اوليه تهيه شده بود افزوده شد و فرآورده‌ تهيه شده از نظر آزمونهاي ارزيابي خواص ظاهري، رنگ، بو، قدرت پاك كنندگي و كف كنندگي، سهولت شستن از سطح پوست، قدرت نرم كنندگي پوست، سازگاري با پوست، ميزان pH و اكتيو كل فرآورده، اندازه گيري حجم و دوام كف حاصله و پايداري مكانيكي و حرارتي مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته‌ها: فرآورده تهيه شده داراي ظاهري شفاف، همگن و يكنواخت با قوام، مناسب و عاري از ذرات معلق و رسوب بود و بويي مطبوع و خوشايند داشت. اين فرآورده داراي قدرت پاك كنندگي و شويندگي مطبوعي بوده و توانايي ايجاد مفادير مناسبي كف پايدار و بادوام را داشت و به راحتي بعد از مصرف توسط آب شسته مي‌ِشد. استفاده از صابون مايع فرموله شده سبب نرم و لطيف شدن پوست دست‌ها مي‌ِشود و هيچگونه عوارض جانبي نظير خشكي پوست، قرمزي، حساسيت و غيره را ندارد. pH و اكتيو كل (كل مقدار سورفكتانتهاي موجود در فرمولاسيون) فرآورده به ترتيب معادل 0.02±7.21 و 0.04±18.15 درصد بود كه هر دوي آنها در محدوده مجاز بودند. اين فرآورده از پايداري مكانيكي و حرارتي در دماهاي 40 و 5 درجه سانتيگراد برخوردار بوده است.
نتيجه‌گيري: صابون مايع فرموله شده حاوي اسانس اسطوخودوس به عنوان يك فرآورده معطر و خوشايند جديد با اثرات شويندگي و بهداشتي است بررسي روش صنعتي آن را توصيه مي‌نمايند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مرتضوی، س.، و آیت الهی، س. (1382). ارزیابی ویژگیهای فیزیکی - شیمیایی صابون مایع فرموله شده حاوی اسانس اسطوخودوس (Lavandula officinalis). فیض, 7(1 (پی در پی 25)), 31-39. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=623Vancouver : کپی

مرتضوی سیدعلیرضا، آیت الهی سیدعبدالمجید. ارزیابی ویژگیهای فیزیکی - شیمیایی صابون مایع فرموله شده حاوی اسانس اسطوخودوس (Lavandula officinalis). فیض. 1382 [cited 2021May17];7(1 (پی در پی 25)):31-39. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=623IEEE : کپی

مرتضوی، س.، آیت الهی، س.، 1382. ارزیابی ویژگیهای فیزیکی - شیمیایی صابون مایع فرموله شده حاوی اسانس اسطوخودوس (Lavandula officinalis). فیض, [online] 7(1 (پی در پی 25)), pp.31-39. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=623. 

 
بازدید یکساله 245 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی