برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه كربنوكسولون با سايمتيدين در درمان زخم معده موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: بيماري‌هاي دستگاه گوارش به ويژه زخم پتيك از رايج‌ترين بيماري‌هاي عصر حاضر به شمار مي‌آيند. اين تحقيق به منظور مقايسه اثر درماني كربنوكسولون با سايمتدين در درمان زخم پتيك ناشي از تجويز ايندومتاسين ( 30mg/kg) پس از 72 ساعت گرسنگي در موش صحرايي صورت پذيرفت.
مواد و روش‌ها: تحقيق به روش تجربي بر روي 25 سر موش صحرايي از نژاد N-MARI با متوسط وزن 225 گرم انجام گرفت. موش‌ها پس از 72 ساعت گرسنگي به 5 گروه 45 تايي تقسيم شدند. گروه اول سوسپانسيون ايندومتاسين با دوز  30mg/kg، گرو دوم محلول سرم فيزيولوژي با دوز  10mg/kg ، گروه سوم محلول 1% كربوكسي متيل سلولز با دوز  10mg/kg، گروه چهارم محلول سايمتدين با دوز  25mg/kg و گروه پنجم محلول كربنوكسولون با دوز  20mg/kg دريافت كردند. پس از ايجاد زخم به وسيله ايندومتاسين موشها در شرايط مشابه تحت تجويز خوراكي كربنوكسولون و سايمتدين براي مدت يك هفته قرار گرفتند. پس از پايان دوره درمان، حيوانات را پس از بي‌هوشي كشته و معده آنها را خارج كرديم. زخمهاي ايجاد شده به صورت ماكروسكوپي ارزيابي و اندكس زخم براي هر معده تعيين شد. سپس براي بررسي ميكروسكوپي نمونه‌هاي روش پارافين بلاك اعمال شد و پس از رنگ آميزي H&E لام‌هاي مورد مطالعه ميكروسكوپي قرار گرفتند.
يافته‌ها: اندازه زخم در گروه كربنوكسولون 1.16±6.73 و در گروه سايمتدين 1.72±3.42 بود (0.05>P) درصد بهبودي براي سايمتدين 71% و براي كربنوكوسولون 4% بود.
نتيجه گيري: كربنوكسولون عليرغم موثر بودنش در درمان زخم معده، قدرت اثر كمتري نسبت به سايمتدين دارد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 141
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی