برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اكوكارديوگرافيك وجود مايع پريكارد در زنان حامله سالم در ماه نهم حاملگي و پيگيري آن شش هفته بعد از زايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی قلب و عروق دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

حاملگي با تغييرات زيادي در سيستم قلب و گردش خون همراه است.يكي از اين تغييرات ايجاد افيوژن پريكارد (البته نه در همه افراد باردار) است. دقيق ترين، سريعترين و رايج ترين روش بررسي آن هم، اكوكارديوگرافي مي باشد. در اين مطالعه فراواني وجود مايع پريكارد و ميزان از بين رفتن آن در شش هفته بعد از زايمان اندازه گيري شده است.
50 زن حامله سالم در ماه نهم بارداري كه هيچكدام سابقه بيماري قلبي يا بيماري كلاژن نداشتند و هيچگونه علامتي را نيز بيان نمي داشتند، اكوكارديوگرافي شدند و آناني كه افيوژن پريكارد داشتند 6 هفته بعد از زايمان نيز مجددا اكو شدند.11  نفر از 50 زن مورد مطالعه (22%) افيوژن پريكارد داشتند كه افيوژن در 8 مورد Mild و در 3 مورد Moderate بود. در تمام موارديكه 6 هفته بعد از زايمان مجددا اكو شدند، افيوژن پريكارد بطور كامل از بين رفته بود. از اين 11 مورد، 9 نفر اولين حاملگيشان بود و فقط 2 نفر در حاملگي دوم بودند.
بر اساس اين مطالعه، افيوژن پريكارد در ماه نهم حاملگي با سن مادر ارتباطي ندارد و هر چه ميزان Gravity كمتر باشد،احتمال ايجاد افيوژن پريكارد بيشتر است. افيوژن پريكارد Mild تا Moderate در اواخر حاملگي يك روند فيزيولوژيك است و احتياج به درمان ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی