4 SID.ir | بررسي انواع مختلف اختلالات انعقادي در شهر همدان و مقايسه توزيع فراواني گروههاي خوني ABO و Rh در بيماران و گروه كنترل

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي انواع مختلف اختلالات انعقادي در شهر همدان و مقايسه توزيع فراواني گروههاي خوني ABO و Rh در بيماران و گروه كنترل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ژنتیک و بیوتکنولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 
هموفيلي و تالاسمي دو گروه از بيماري هاي ارثي هستند كه مبتلايان به آنها از مصرف كنندگان هميشگي خون و فرآورده هاي آن مي باشنــــــد. هدف از بررسي حاضر، تعيين فراواني انواع اختلالات انعقادي در همدان مي باشد و همچنين فراواني انواع فنوتيپ هاي گروههاي خوني ABO و Rh در گروه بيماران و نيز در گروه كنترل در همدان مورد بررسي قرار گرفته است.
جمعيت مورد مطالعه كليه مراجعه كنندگان به مركز حمايت از بيماران هموفيلي و نيز تالاسمي در شهر همدان بودند. اطلاعات اوليه از پرونده هاي مراجعين استخراج شده ومورد آناليز قرار گرفتند. گروه كنترل عبارت بودند از اهدا كنندگان خون به بانگ خون همدان.
نتايج نشان دادند كه انواع مختلف اختلالات انعقادي در مراجعه كنندگان به كانون هموفيلي همدان در سال 1377 به ترتيب عبارت بودند از هموفيلي (A (96/61 در صد و هموفيلي (B (86/20 در صد، فون ويل براند (52/5 درصد)، اختلال پلاكتي (91/4 در صد)، كمبود فاكتور (XIII (68/3 در صد و كمبود فاكتور (VII (07/3 درصد.
بطور كلي نتايج نشان دهنده اينست كه توزيع گروه هاي خونـــــي AوO در بيماران مبتلا به هموفيلي A در مقايسه با گروه كنترل ، تفاوت آماري معني داري دارند. پايين ترين فراواني گروه خوني Rh منفي مربوط به مبتلايان به تالاسمي بود. نسبت جنسي بيماران با جمعيت عادي تفاوت معني داري داشت.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی