برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل بستري كودكان در بيمارستان علي اصغر اردبيل، 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 
چکیده: 
زمينه و هدف: هر ساله هزاران نفر از كودكان كمتر از پنج سال در دنيا بخاطر بيماري هاي حاد تنفسي و اسهال مي ميرند. شمار زيادي از آنها بستري مي شوند و ميليونها ويزيت پزشك را به خود اختصاص مي دهند در حاليكه بيشتر اين موارد با درمان به موقع قابل پيشگيري است. حفظ و ارتقاي سلامت كودكان از اركان بهداشتي هر جامعه است و شناسايي الگوي بيماري هاي كودكان در جهت ارايه خدمات درماني و مراقبت هاي بهداشتي مناسب ضروري است. اين مطالعه با هدف بررسي علل بستري در كودكان صورت گرفت تا مهمترين علل منجر به بستري در كودكان مشخص شده و در جهت كاهش آنها راهكارهاي مناسب ارايه گردد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به روش مقطعي از ابتداي سال 1380 تا پايان آن در بيمارستان علي اصغر اردبيل صورت گرفت. آزمودني هاي مورد نظر از ليست پذيرفته شدگان هر روز بيمارستان بطور تصادفي انتخاب و پرسشنامه اي كه شامل مشخصات كلي چون سن، جنس، زمان مراجعه، تشخيص اوليه، تشخيص نهايي و ديگر موارد بود تكميل گرديد. داده ها پس از گرد آوري با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 9 تجزيه و تحليل و از آمار توصيفي براي ارايه نتايج استفاده شد.
يافته ها: كل پذيرفته شدگان سال 1380 بيمارستان، 1945 نفر بود كه حدود نيمي از آنها وارد مطالعه شدند. شايعترين علت بستري تشنج ناشي از تب (26%) بود و اسهال و استفراغ (1/22%)‌ و پنوموني (20%) در رتبه هاي بعدي قرار داشتند. ساير علل بستري به ترتيب شامل اپي لپسي، مسموميت دارويي، مننژيت، اوريون، آنسفاليت اوريوني، آسم و ... بودند.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي مطالعه حاضر مي بايست در خصوص علل مهم بستري تدابير مناسب درماني و مراقبتي صورت گيرد و با توجه به آنكه تشنج ناشي از تب شايعترين علت بستري بوده است و اين الگو با ساير مطالعات مشابه تفاوت دارد، لازم است بررسي هاي بيشتري در خصوص شناسايي علل منجر به آن صورت گيرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 270
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی