برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي سويه هاي سالمونلا تيفي با مقاومت آنتي بيوتيكي چند گانه مراكز عفوني تبريز، 76-1371

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* داشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 
زمينه و هدف: ظهور سويه هاي سالمونلا تيفي با مقاومت چند گانه آنتي بيوتيكي در سراسر جهان، درمان تب تيفوئيدي را با مشكلاتي نظير هزينه بالاي داروهاي جديد، عوارض دارويي و امكان بروز مقاومت در برابر داروهاي جديد مواجه مي سازد. با اطلاع از وضعيت حساسيت و مقاومت آنتي بيوتيكي سالمونلا تيفي در منطقه مي توان برنامه مناسبي جهت درمان موثر بيماري و پيشگيري از عوارض دارويي و بروز مقاومت پايه ريزي نمود.
روش كار: اين مطالعه به صورت Case Series و گذشته نگر و با مطالعه پرونده بيماران و دفاتر آزمايشگاهي بر روي 397 بيمار با تشخيص قطعي تيفوئيد بر اساس كشت هاي خون و مدفوع طي 6 سال( 76-1371 ) بر اساس نتايج آنتي بيوگرام باسيل هاي سالمونلا تيفي جدا شده از كشت خون و مدفوع بيماران انجام گرفت.
يافته ها: از 397 بيمار مورد بررسي 237 مورد مرد و 160 مورد زن بوده است. تمام بيماران مورد بررسي سن بالاي 12 سال داشتند. درصد مقاومت سويه سالمونلا تيفي جدا شده از كشت هاي خون و مدفوع حداقل به يك آنتي بيوتيك به ترتيب 9/76% و 6/79% بود و بيشترين مقاومت نسبت به آنتي بيوتيك هاي آمپي سيلين، آموكسي سيلين، كوتريموكسازول و كلرامفنيكل بوده است. از 60 مورد سويه با مقاومت آنتي بيوتيكي چند گانه 34 مورد از كشت خون و 26 مورد از كشت مدفوع جدا شده است. درصد ميكروارگانيزم هاي با مقاومت آنتي بيوتيكي چند گانه جدا شده از كشت هاي خون و مدفوع به ترتيب 57/8% و 55/6% و در مجموع 12/15% بوده است.
نتيجه گيري: مصرف آنتي بيوتيك ها بدون اطلاع از حساسيت و مقاومت باكتري مي تواند مساله مقاومت در باكتري را پيچيده تر و مشكلتر نمايد و لازم است در تمام بيماران كشت و آنتي بيوگرام انجام گرفته و بر مبناي حساسيت دارو تجويز گردد .
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 398
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی