برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 77 تا صفحه 81 .
 
عنوان مقاله: 

بروز و سير باليني كانال بين شرياني در نوزادان نارس بستري شده در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان در بيمارستان نمازي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: ميزان شيوع باز بودن كانال شرياني PDA با افزايش زنده ماندن نوزادان با توجه به افزايش امكانات ICU بيشتر شده است و سير باليني با استفاده از داروهاي ضد پرستاگلندين ها تغيير كرده است. با توجه به اينكه تشخيص به موقع و درمان زودرس، بخصوص در نوزادان نارس از اهميت ويژه اي برخوردار و مي تواند از عوارض اين بيماري جلوگيري كند، لذا بر آن شديم كه مطالعه اي جهت بررسي ميزان بروز، سير باليني و در صورت درمان، پاسخ به درمان درنوزادان مبتلا بهPDA  انجام دهيم.
روش كار: اين
مطالعه به صورت مقطعي و توصيفي و با رجوع به پرونده هاي نوزادان نارس (كمتر از  37هفته) از نظر بازماندن كانال بين شرياني (PDA) بستري در بخش مراقبتهاي ويژه نوزادان در بيمارستان نمازي به مدت يك سال، از تاريخ 1/6/79 تا 30/6/80 انجام گرفت. در اين بررسي اطلاعات شامل مشخصات اپيدميولوژيك بيماران مانند وزن تولد، سن حاملگي، سن بروز يافته ها و سير باليني، بيماريهاي زمينه اي هم چنين نوع درمان، پاسخ به درمان و پيش آگهي آنها استخراج گرديد. اكوكارديوگرافي براي تاييد تشخيص و هم چنين ارزيابي جواب به درمان استفاده شده بود.
يافته ها: از 114 نوزاد نارس بستري شده 17 نوزاد (14.9%) به عنوان
PDA تشخيص داده شده بودند. شايعترين بيماري زمينه اي سندرم ديسترس تنفسي و پنوموني (12) 6/70% و به دنبال آن سپتسمي (3) 6/17% موارد را تشكيل مي داد. ميزان بروز PDA در هفته اول زندگي 5/76% بود كه رابطه معكوسي را با سن حاملگي و وزن تولد نشان  داد. از نظر علايم كلينيكي: سوفل قلبي 100%، تاكي كاردي 47% و نبض پرفشار در30% موارد مشاهده شد. كليه نوزادان با ايبوپروفن درمان شده كه از آن ميان 14 نفر (3/82%) به درمان پاسخ داده بودند. تشخيص و پاسخ به درمان با اكوكارديوگرافي ارزيابي شده بود.
نتيجه گيري: معاينه فيزيكي قلب، مي تواند به عنوان راهنماي خوبي
براي تشخيص زودرس PDA به كار رود و استفاده از اكوكارديوگرافي، مي تواند به عنوان يك روش مطمئن جهت تشخيص و ارزيابي پاسخ به درمان به شمار رود. با توجه به ميزان بروز PDA در نوزادان نارس، غربالگري كليه نوزادان نارس و درمان به موقع با داروهاي ضد پروستاگلاندين مي تواند تاثير به سزايي در سير اين بيماري داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورآرین، ش. (1382). بروز و سیر بالینی کانال بین شریانی در نوزادان نارس بستری شده در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان نمازی. حکیم, 6(3), 77-81. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5924Vancouver : کپی

پورآرین شهناز. بروز و سیر بالینی کانال بین شریانی در نوزادان نارس بستری شده در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان نمازی. حکیم. 1382 [cited 2021May15];6(3):77-81. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5924IEEE : کپی

پورآرین، ش.، 1382. بروز و سیر بالینی کانال بین شریانی در نوزادان نارس بستری شده در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان نمازی. حکیم, [online] 6(3), pp.77-81. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5924. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی