برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 15 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

تهيه مايه ليشمن استاندارد و ارزشيابي آن جهت ليشمانيزاسيون در مدل حيوان آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: اين مطالعه به منظور تهيه مايه ليشمن استاندارد و ارزشيابي آن جهت ليشمانيزاسيون در موش هاي سفيد کوچک آزمايشگاهي انجام گرديد.
روش كار: با استفاده
از ليشمانيا ماژور سوش اصفهان (MRHO/IR/75/ER) مايه ليشمن استاندارد تهيه گرديد. براي تهيه مايه ليشمن استاندارد پس از کشت اين انگل در محيط هاي Schneider و RPMI1640 و پاساژ آنها به فواصل 72 ساعت، پاساژ چهارم که 120 ساعت از آن گذشته بود برداشت شده و پس از هاروست نمودن پروماستيگوت ها سه مرتبه با سرم فيزيولوژي 9 در هزار شستشو گرديدند. سوسپانسيون انگلي تهيه شده در PBS يا سرم قندي- نمکي با گليسرول به نسبت 10 درصد مخلوط شده و پس از شمارش در ويال هاي استريل به ميزان يک ميلي ليتر تقسيم گرديدند و به طور تدريجي در نيتروژن مايع منجمد شدند. ميزان زنده بودن پروماستيگوت ها پس از انجماد 5 تا 25 درصد تعيين گرديد. تعداد 237 موش سفيد کوچک آزمايشگاهي (سوري) به دو گروه واکسينه (135 عدد) و کنترل (102 عدد) تقسيم شده و پس از بازيافت مايه ليشمن منجمد شده به هريک از موش هاي تحت مداخله 1/0 ميلي ليتر از آن به شکل زير جلدي و در قاعده دم تلقيح گرديد. به موش هاي گروه کنترل 1/0 ميلي ليتر سرم فيزيولوژي 5/8 در هزار تزريق شد.
يافته ها: نتايج حاصله نشان دادند
از يک ماه پس از تلقيح مايه ليشمن در گروه تحت مداخله، ضايعات ليشمانيوز جلدي ظاهر شدند به طوريکه 6 ماه پس از تلقيح تعداد 58 عدد از موش هاي باقيمانده (63 درصد) به ليشمانيوز جلدي مبتلا شده بودند. با استفاده از روش هاي پارازيتولوژي جسم ليشمن در تمامي ضايعات ديده شد. با استفاده از ليشمانين تهيه شده در انستيتوپاستور ايران تمامي موش هاي گروه هاي تحت مداخله و کنترل آزمايش پوستي شدند. نتايج حاكي از آن بود كه 59 عدد از موش هاي تحت مداخله (1/64 درصد) پس از گذشت 72 ساعت داراي نتيجه پوستي مثبت بودند در حاليکه تنها 2 عدد (3/4 درصد) موش هاي گروه شاهد نتيجه مثبت جلدي به همراه داشتند.
نتيجه گيري: يافته هاي فوق نشان مي دهند كه مايه ليشمن
استاندارد قادر به ايجاد زخم و نهايتا باعث تحريک سيستم ايمني سلولي موش هاي تحت مداخله مي شود و لذا مي توان آن را جهت ليشمانيزاسيون افراد در معرض خطر خصوصا در مناطق هيپراندميک ليشمانيوز جلدي روستايي مورد ارزيابي قرار داد .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محبعلی، م.، و مهرابی توانا، ع.، و جوادیان، ع.، و اصفهانی، ع.، و حجاران، ه.، و آخوندی، ب. (1382). تهیه مایه لیشمن استاندارد و ارزشیابی آن جهت لیشمانیزاسیون در مدل حیوان آزمایشگاهی. حکیم, 6(3), 15-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5913Vancouver : کپی

محبعلی مهدی، مهرابی توانا علی، جوادیان عزت الدین، اصفهانی علی اکبر، حجاران هما، آخوندی بهناز. تهیه مایه لیشمن استاندارد و ارزشیابی آن جهت لیشمانیزاسیون در مدل حیوان آزمایشگاهی. حکیم. 1382 [cited 2021June24];6(3):15-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5913IEEE : کپی

محبعلی، م.، مهرابی توانا، ع.، جوادیان، ع.، اصفهانی، ع.، حجاران، ه.، آخوندی، ب.، 1382. تهیه مایه لیشمن استاندارد و ارزشیابی آن جهت لیشمانیزاسیون در مدل حیوان آزمایشگاهی. حکیم, [online] 6(3), pp.15-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5913. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی