برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر شرايط عملياتي (اسيديته آزاد، اسيديته كل، زمان، دما، غلظت شتابدهنده و غلظت ماده فعال كننده سطح) بر مقاومت در برابر خوردگي پوشش فسفاته روي تري كاتيونيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

جهت بررسي اثر شرايط عملياتي برروي مقاومت در برابر خوردگي پوشش تشكيل يافته بر روي سطح فلز در اثر فرآيند فسفاتاسيون روي تري كاتيونيك در سيستم غوطه وري، يكسري آزمايش ها در مقياس آزمايشگاهي و با شبيه سازي خطوط توليدي صنعتي انجام شد. با انجام آزمايش مخصوص تعيين ميزان مقاومت در برابر خوردگي، تست آب نمك، نتايج آزمايش ها بيان كننده آن بود كه، در مورد پارامتر اسيديته آزاد، با بالارفتن تدريجي آن، مقاومت در برابر خوردگي پوشش افزايش مي يابد و در يك محدود مشخص، پوشش بيشترين مقاومت در برابر خوردگي را از خود نشان مي دهد و با بالا رفتن بيشتر اسيديته آزاد، اين مقاومت كاهش مي يابد. در مورد پارامتر اسيديته كل، مجددا ملاحظه مي شود كه در يك محدوده معين از اسيديته كل، مقاومت در برابر خوردگي پوشش به اندازه كافي بالاست و در خارج اين محدوده افت مقاومت مشاهده مي شود.
در مورد زمان، در يك محدوده اوليه
از زمان عملياتي مقاومت پوشش در برابر خوردگي افزايش مي يابد و بعد از اين محدوده تغيير چنداني در اين پارامتر به چشم نمي خورد. در مورد پارامتر دماي عملياتي، ملاحظه مي شود كه در يك محدوده معين دمايي، پوشش تشكيل شده مقاومت بالايي از خود نشان مي دهد و در خارج اين محدوده، مقاومت كاهش مي يابد. غلظت شتابدهنده فسفاته نيز اثر خود را اين چنين نشان مي دهد كه در غلظتهاي پايين مقاومت پوشش تشكيل يافته در برابر خوردگي به مراتب بهتر از غلظتهاي بالا است. و اما درباره تاثير غلظت فعال كننده سطح در محدوده غلظتهاي پايين از اين ماده، پوشش تشكيل يافته مقاومت بالاتري در برابر خوردگي از خود نشان مي دهد تا غلظتهاي بالاي اين ماده.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 185
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی