3 SID.ir | فراواني موارد HBs Ag مثبت در زنان باردار مراجعه كننده به مراكز بهداشتي- درماني شهر اهواز
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني موارد HBs Ag مثبت در زنان باردار مراجعه كننده به مراكز بهداشتي- درماني شهر اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، بلوار گلستان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

عفونت با ويروس هپاتيت B يك مشكل مهم بهداشتي در تمام نقاط دنيا به شمار مي رود و ارتباط آن با طب زنان و زايمان به علت خطر بالاي انتقال عمودي عفونت از مادربه جنين يا نوزاد، احتمال بالاي مزمن شدن بيماري در نوزادان و امكان بالقوه پيشگيري از عفونت در نوزاد از طريق به كارگيري ايمونوگلوبولين و واكسن هپاتيت B مي باشد.
شايع
ترين علت زردي در بارداري هپاتيت ويروسي است. مطالعات نشان داده اند كه احتمال زايمان پره ترم به دنبال هپاتيت حاد در سه ماه سوم افزايش مي يابد و همچنين به دنبال اين بيماري در 90 درصد شيرخواراني كه در دوره پره ناتال آلوده شده اند،  50درصد كودكان و نيز 1 تا 10 درصد بالغين، حالت ناقل مزمن ايجاد مي شود. بر اين اساس پژوهش حاضر به صورت يك مطالعه مقطعي- تحليلي جهت تعيين فراواني HBs Ag به روش تصادفي ساده بر روي 120 خانم باردار كه از تاريخ فروردين ماه سال 1377 لغايت دي ماه سال 1377 به مراكز بهداشتي- درماني شهر اهواز مراجعه كرده بودند، انجام شد. ابزار جمع آوري اطلاعات مصاحبه، تكميل پرسشنامه و بررسي پاسخ آزمايشات بوده است. نتايج مطالعه نشان داد كه 2 نفر از 120 نمونه مورد مطالعه HBs Ag مثبت بودند (1.7 درصد) و HBs Ag در هيچكدام از اين دو مورد يافت نشد.
هپاتيت ويروسي يكي از پنچ عامل عفوني
مرگ زودرس انساني در سطح جهان مي باشد. اين يافته ها و نيز مطالعات انجام شده در زمينه شيوع بالاي ناقلين مزمن هپاتيت B و نيز انتقال عفونت از مادر ناقل به نوزاد، نياز به انجام غربالگري رايج در تمام زنان باردار از نظر HBs Ag را مورد حمايت قرار مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی