برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي توزيع فراواني عوامل پيشگويي كننده مرگ ناشي از سكته قلبي در 28 روز اول پس از حمله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه بيماريهاي قلبي عروقي يكي از مهمترين علل مرگ و مير به شمار مي‌رود. مرگ هاي ناگهاني و با فاصله اندك از بروز علائم و حمله قلبي همواره مورد سوال و بحث بوده است. هدف از اين پژوهش، بررسي عوامل پيشگويي كننده مرگ و مير در طول 28 روز پس از وقوع سكته قلبي مي باشد.
روشها: در اين مطالعه 2644 نفر از افراد بستري شده با تشخيص سكته قلبي در سنين 65-35 سال در بيمارستان‌هاي شهر اصفهان مورد مطالعه قرار گرفتند و اطلاعات مربوطه با استفاده از پروتكل استاندارد مونيكا و پرسشنامه‌ها و كدهايي تعيين شده در اين پروتكل (كدهاي مينه سوتا) طبق پرونده بيماران در بايگاني‌ها جمع آوري شده است و بيماران پس از 28 روز به صورت تلفني يا مراجعه به درب منازل پيگيري شدند. از تست هاي آماري ضريب همبستگي لاندا، في و كرامر، Independent t-test و آناليز واريانس جهت تجزيه و تحليل اطلاعات استفاده شده است.
نتايج: مرگ و مير در طول 28 روز پس از سكته قلبي و سن ارتباط دارند(P=0.013,r=0.012)  ضمنا مرگ و مير در طول اين مدت با علائم باليني بيماران (p=0.00,r=0.131) تغييرات نوار قلبي (p=0.00,r=0.155) سابقه سكته قلبي (p=0.00,r=0.227) همبستگي معني داري داشت. در حالي كه ميزان مرگ و مير در طول 28 روز پس از سكته قلبي با جنس، تغيراتي آنزيمي، سابقه بيماري ايكميك قلب ارتباط نداشت (p>0.05)
بحث: اين مطالعه نشان مي‌دهد كه اغلب فوت شدگان در همان سكته قلبي اول و يا با حملات قلبي مجدد در همان 28 روز پس از حمله فوت مي‌شوند كشورهاي ديگر نيز از ارتباط مرگ و مير در 28 روز پس از حمله قلبي با سابقه سكته قلبي، سن، تغييرات نوار قلبي، جنس، نتايج مشابهي با ايران داشته اند ولي در خصوص ارتباط تغييرات آنزيمي و مرگ و مير در 28 روز پس از حمله نتايج متفاوت بوده است و پيشنهاد مي‌شود مطالعات ديگري در محاسبه ريسك نسبي هر كدام از اين عوامل خطرساز صورت گيرد تا بتوان عوامل خطرساز واقعي را در مرگ و مير 28 روز اول سكته هاي قلبي مشخص كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، ش.، و باغبانیان، پ. (1382). بررسی توزیع فراوانی عوامل پیشگویی کننده مرگ ناشی از سکته قلبی در 28 روز اول پس از حمله . پژوهش در علوم پزشکی, 8(3), 98-102. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=583Vancouver : کپی

حسینی شیدخت، باغبانیان پویا. بررسی توزیع فراوانی عوامل پیشگویی کننده مرگ ناشی از سکته قلبی در 28 روز اول پس از حمله . پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June21];8(3):98-102. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=583IEEE : کپی

حسینی، ش.، باغبانیان، پ.، 1382. بررسی توزیع فراوانی عوامل پیشگویی کننده مرگ ناشی از سکته قلبی در 28 روز اول پس از حمله . پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(3), pp.98-102. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=583. 

 
بازدید یکساله 297 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی