برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير يك دوره بازتواني قلبي بر استرس هاي سايكولوژيك در يك جمعيت ايراني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: از جمله عوارض بيماري هاي قلبي و عروقي استرسهاي سايكولوژيك نظير اضطراب، افسردگي و خصومت مي‌باشد كه سبب تشديد و طولاني شدن بيماري و تاخير در بهبودي آن مي‌گردد. اثرات مفيد بازتواني و مداخلات Stress management در كاهش اين استرسها در برخي مطالعات مورد مطالعه قرار گرفته است. حال با توجه به شيوع بالاي بيماريها عروق كرونر (CAD) در اصفهان و نيز اهميت كاهش استرس ها در افراد مبتلا به CAD اثرات يك دوره بازتواني قلبي را بر استرسهاي سايكولوژيك در يك جامعه ايراني بررسي نمائيم تا در صورت لزوم اصلاحاتي در زمينه برنامه بازتواني در كشور خودمان انجام دهيم.
روش اجرا: 19 بيمار (40 زن و 150 مرد) كه به دنبال سكته قلبي و عمل باز قلب توسط متخصصين قلب جهت بازتواني قلبي به مركز تحقيقات قلب و عروق اصفهان معرفي شده بودند، در يك برنامه ورزشي 1 ساعته به مدت 24 جلسه (3 جلسه در هفته) شامل 20 دقيقه گرم كردن، 40 دقيقه ورزش هوازي و بعد آرام سازي شركت كردند سپس جلسات گروه درماني شناختي رفتاري به مدت 1 تا 2 ساعت به صورت هفتگي با سرپرستي و كنترل كارشناس تغذيه قرار داشت. براي كليه افراد در ابتدا و انتهاي دوره تست ورزش و اكو آزمايشات لازم انجام مي‌گرفت. در ضمن پرسشنامة اضطراب، افسردگي و خصومت SCL 90  نيز در ابتدا و انتهاي دوره تكميل مي‌شد. اطلاعات تحت نرم افزار SPSS وارد كامپيوتر شده و براي تجزيه و تحليل نتايج آزمون‌هاي Paired t-test و independent t-test مورد استفاده قرار گرفت.
نتايج: در كليه بيماران ظرفيت ورزشي (مردان: 56/81±7/42، زنان:33.36±39.88) در پايان دوره نسبت به ابتدا افزايش معني ‌دار داشت، نمره اضطراب (مردان: 49/68±86/17-، زنان: 53/49±23/32-)، افسردگي (مردان: 4/67±80/12-، زنان: 57.84±16.5-) و خصومت (مردان: 86/71±26/19-، زنان 60/123±80/12-) نيز در انتهاي كاهش معني ‌دار نشان داد (P=0.000) نتايج مشابهي در دو جنس مشاهده گرديد.
بحث: بطور كلي با توجه به تغييراتي كه پس از بازتواني مشاهده شد، مي‌توان اين چنين برداشت نمود كه با در نظر گرفتن استرس هاي موجود در جامعه ما برنامه بازتواني انجام شده مفيد بوده و راه موثري براي كاهش استرس و عواقب آن مي باشد. اما بعلت عدم ارتباط جنسيت با عوامل تاثيرگذار در اين مداخله هيچ گونه تفاوت معني دار در تاثير بازتواني بر فاكتورهاي سايكولوژيك فوق بين زنان و مردان مشاهده نشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

روح افزا، ح.، و سعیدی، م.، و صادقی، م.، و بشتام، م.، و ربیعی، ک. (1382). تاثیر یک دوره بازتوانی قلبی بر استرس های سایکولوژیک در یک جمعیت ایرانی . پژوهش در علوم پزشکی, 8(3), 94-97. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=581Vancouver : کپی

روح افزا حمیدرضا، سعیدی مرضیه، صادقی معصومه، بشتام مریم، ربیعی کتایون. تاثیر یک دوره بازتوانی قلبی بر استرس های سایکولوژیک در یک جمعیت ایرانی . پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June22];8(3):94-97. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=581IEEE : کپی

روح افزا، ح.، سعیدی، م.، صادقی، م.، بشتام، م.، ربیعی، ک.، 1382. تاثیر یک دوره بازتوانی قلبی بر استرس های سایکولوژیک در یک جمعیت ایرانی . پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(3), pp.94-97. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=581. 

 
بازدید یکساله 340 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی