برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  3 , شماره  12 ; از صفحه 41 تا صفحه 50 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات پسيليوم (.Plantago ovata L) در كنترل ديابت و چربي بيماران ديابتي نوع دوم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، خیابان بزرگمهر غربی، شماره 97، گروه پژوهشی فارماکولوژی، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی
 
چکیده: 

پسيليوم به عنوان مسهل غني از فيبر و موسيلاژ است. آنچه در اين تحقيق از آن استفاده گرديده است فيبري محلول است که از پوسته بذر اسفرزه به دست مي آيد. در مورد اثرات فيبرها در کاهش قند خون نتايج هنوز بحث‌برانگيز بوده، به طور کامل مطالعه نشده و اثرات دقيق و مناسب آن نيز نشان داده نشده‌اند. در اين تحقيق اثرات کاهش‌‌دهندگي قند خون اسفرزه 5 گرم، 2 بار در روز و نيم ساعت قبل از صبحانه و شام به عنوان درمان کمکي ديابت به صورت يك مطالعه تصادفي دوسو بي خبر بين دارو و دارونما در بيماران ديابتي نوع دوم بررسي گرديد. 49 بيمار ديابتي كه در درمانگاه ديابت بيمارستان شريعتي پرونده داشتند و همگي قبلاً تحت درمان ديابت بودند و همچنين توصيه هاي رژيم غذايي را دريافت كرده بودند در يك دوره 8 هفته اي تحت درمان قرار گرفتند. قند خون ناشتا، هموگلوبين گليكوزيله (HbA1c) تري گليسيريد (TG)، کلسترول تام(TC) ، ليپوپروتئين با چگالي كم (LDL)، ليپوپروتئين با چگالي بالا (HDL) نسبت LDL/HDL و ميزان انسولين سرم در بيماران ديابتي نوع II بررسي شد. دارو و دارونما در بسته بندي يكسان نيم ساعت قبل از صبحانه و شام به بيماران داده شد. هر دو محصول به خوبي تحمل شدند و هيچ عارضه جانبي جدي در دو گروه گزارش نگرديد و حتي در مواردي تحمل گوارشي بيماران به متفورمين بهتر شده بود.
تفاوت معني دار در قند خون ناشتا HDL, HbA1C, (FBS) و نسبت LDL/HDL به نفع اسفرزه (پسيليوم) در مقايسه با دارونما نشان از کارآمدي اين دارو داشت. نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که اضافه کردن پسيليوم به رژيم استاندارد افراد ديابتي بي خطر است. هم‌چنين به خوبي تحمل مي شود و به عنوان يک رژيم جديد در بهبود متابوليسم بيماران ديابتي نوع II و بيماران داراي چربي خون بالا مفيد است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 176
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی