برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي برخي تغييرات ريخت شناسي ناشي از اثرات سمي فلز مس بر اسپرم ماهي كپور و قزل آلا با استفاده از ميكروسكوپ الكتروني اسكن (SEM)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی دانشگاه قم
 
چکیده: 

اين تحقيق جهت بررسي تاثيرات ريخت شناسي اسپرم دو گونه ماهيان استخواني در اثر تماس مزمن با فلز مس انجام شده است. آلودگي منابع آبي به فلزات سنگين به دلایل گوناگون مي تواند باعث بروز اختلالات و ضايعاتي در فعاليت هاي توليد مثلي آبزيان گردد. فلزات سنگين قابليت تجمع بافتي (Bioaccumulation) دارند. بنابراين در اثر تجمع فلزات سنگين در بيضه ها، اسپرم از همان ابتدا و در بافت بيضه با فلزات سنگين در تماس بوده و روند اسپرماتوژنز و شکل اسپرماتوزوئید تحت تاثیر این مواد قرار می گیرند. اسپرم كپور و قزل آلا به مدت سه ساعت تحت اثر غلظتهاي مختلف مس (0، 1، 10، 50 و 100 قسمت در ميليون ppm-) قرار گرفتند. سپس اسپرمها با گلوترالدهيد تثبيت شده و با محلول حاوي سوكروز شستشو داده شده و پس از تثبيت مجدد توسط اسميوم تترااكسيد و آبگيري در محلولهاي مختلف استون، نمونه ها خشك شده و با ميكروسكوپ الكتروني اسكن Scanning Electro Microscopy (SEM)  مورد مطالعه قرار گرفتند. نتايج حاصله نشان داد كه مس در غلظتهاي بيش از 10 پي پي ام مي تواند تغييرات مرفولوژيك گسترده ای را در ساختمان سر اسپرم ایجاد نموده و در نتیجه اسپرمهای صدمه دیده به دلیل عدم تحرك و بزرگ شدن بيش از حد سر، قادر به حركت، ورود به تخمك و بارور كردن آن نخواهند بود. ميانگين درصد تعداد اسپرمهاي غير طبيعي در غلظتهاي 100،50،10 پي پي ام بترتيب 75 درصد، 100 درصد و 100 درصد تعيين گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیمی، م. (1383). بررسی برخی تغییرات ریخت شناسی ناشی از اثرات سمی فلز مس بر اسپرم ماهی کپور و قزل آلا با استفاده از میکروسکوپ الکترونی اسکن (SEM) . مجله علمی شیلات ایران (فارسی), 13(2), 1-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5756Vancouver : کپی

ابراهیمی منصور. بررسی برخی تغییرات ریخت شناسی ناشی از اثرات سمی فلز مس بر اسپرم ماهی کپور و قزل آلا با استفاده از میکروسکوپ الکترونی اسکن (SEM) . مجله علمی شیلات ایران (فارسی). 1383 [cited 2021June25];13(2):1-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5756IEEE : کپی

ابراهیمی، م.، 1383. بررسی برخی تغییرات ریخت شناسی ناشی از اثرات سمی فلز مس بر اسپرم ماهی کپور و قزل آلا با استفاده از میکروسکوپ الکترونی اسکن (SEM) . مجله علمی شیلات ایران (فارسی), [online] 13(2), pp.1-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5756. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی