برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نشت ريز آلاينده‌ هاي ناشي از خوردگي داخلي لوله ها در شبكه هاي توزيع آب شهري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت، محیط دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: بخش بزرگي از سرب و مس موجود در آب آشاميدني شهرها مربوط به مواد اوليه‌اي است كه در ساخت لوله ها و شيرآلات منازل و شبكه توزيع بكار مي رود. آبهاي خورنده در تماس با جدار داخلي لوله ها و شيرآلات موجب نشت زيرآلاينده‌ها نظير سرب، مس، كادميوم، روي، آهن و منگنز بدون آب آشاميدني مي شوند و مشكلات عديده بهداشتي، زيبايي شناسي و اقتصادي را بوجود آورند. بنابراين موضوع بررسي پتانسيل نشت آلاينده‌هاي مذكور توسط آب در شبكه هاي توزيع شهري و لوله ‌كشي منازل و متعاقب آن ضرورت پايش ويژه خصوصيات خورندگي آب در سال 1980 در آمريكا و سپس اروپا مورد توجه قرار گرفت و به عنوان يكي از بهترين روشهاي تعيين پتانسيل خوردگي آب آشاميدني شهرها توسط سازمان حفاظت از محيط زيست آمريكا پذيرفته و توصيه شد. با توجه به اينكه در كشور ما متاسفانه تاكنون اقدام موثري در جهت شناسايي پتانسيل خورندگي آب آشاميدني شهرها و بررسي ميزان نشت آلاينده‌ ها در آبها بخصوص شيرهاي برداشت خانگي صورت نگرفته است، به همين منظور تحقيقي در اين راستا در شهرهاي زرين شهر و مباركه كه از حيث جمعيت و موقعيت جغرافيايي و اجتماعي مشابه هستند به صورت نمونه انجام گرديد.
روشها: مطالعه حاضر يك مطالعه توصيفي است كه در آن بر اساس توصيه سازمان حفاظت از محيط زيست آمريكا براي شهرهاي با جمعيتي بالغ بر 000/50 نفر مانند زرين شهر و مباركه تعداد 30 نمونه از شيرهاي برداشت خانگي با زمان ماند حداقل 6 ساعت آب در لوله، از شيرهاي آب سرد حمام يا ظرفشويي تهيه گرديد. نمونه برداري صبح قبل از بازكردن شيرهاي مورد نظر و به عنوان اولين برداشت انجام شد. جهت نگهداري نمونه‌ها تا زمان آزمايش قبلا مقدار يك ميلي ليتر اسيد نيتريك غليظ به ظروف نمونه برداري يك ليتري افزوده شد. محل پراكندگي نمونه‌ها در شبكه توزيع بگونه‌اي است كه بيانگر كل شبكه توزيع باشد. غلظت سرب و كادميوم نمونه‌ها توسط دستگاه اتميك آبزوبشن بدون شعله در بخش بيوشيمي انستيتوپاستور و غلظت مس، روي، آهن و منگنز توسط اتميك شعله اي در دانشكده بهداشت اصفهان اندازه‌ گيري شدند.
نتايج: در شبكه توزيع زرين شهر ميانگين غلظت تعيين شده سرب و كادميوم به ترتيب 74/5 و 11/0 ميكروگرم در ليتر و براي مس، روي، آهن و منگنز به ترتيب 08/0، 4/3، 23/0 و07/0 ميلي گرم در ليتر است. در شبكه توزيع مباركه نيز غلظت سرب و كادميوم به ترتيب 8/7،8/0 ميكروگرم در ليتر و در مورد مس، روي، آهن و منگنز نيز به ترتيب 2/0، 1/3، 25/0 و 02/0 ميلي گرم در ليتر است. غلظت سرب، كادميوم و روي در منابع آب زرين شهر و مباركه قبل از ورود به شبكه توزيع صفر است.
بحث: نتايج نشان مي‌دهد كه وجود محصولات جانبي خوردگي خصوصا سرب، كادميوم و روي در نمونه ها ناشي از خورده شده جدار داخلي لوله‌هاي گالوانيزه و شيرآلات برنجي است. با توجه به اينكه غلظت سرب و روي در شبكه توزيع زرين شهر در بيش از ده درصد نمونه ها بالاتر از حداكثر غلظت مجاز توصيه شده است، لذا نيازمند تصفيه و كنترل خوردگي است. در پايان پيشنهاد مي‌گردد از اين روش به عنوان يك روش استاندارد جهت پايش و كنترل خوردگي آب آشاميدني شبكه هاي توزيع شهرهاي مختلف استفاده گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شاه منصوری، م.، و پورمقدس، ح.، و شمس خرم آبادی، ق. (1382). بررسی نشت ریز آلاینده‌ های ناشی از خوردگی داخلی لوله ها در شبکه های توزیع آب شهری . پژوهش در علوم پزشکی, 8(3), 30-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=571Vancouver : کپی

شاه منصوری محمدرضا، پورمقدس حسین، شمس خرم آبادی قدرت اله. بررسی نشت ریز آلاینده‌ های ناشی از خوردگی داخلی لوله ها در شبکه های توزیع آب شهری . پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June14];8(3):30-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=571IEEE : کپی

شاه منصوری، م.، پورمقدس، ح.، شمس خرم آبادی، ق.، 1382. بررسی نشت ریز آلاینده‌ های ناشی از خوردگی داخلی لوله ها در شبکه های توزیع آب شهری . پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(3), pp.30-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=571. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی