برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير آموزش مدارا با استرس بر كنترل كوتاه مدت قند خون در بيماران ديابتي نوع 1

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: در اين مطالعه با توجه به نقش استرس در افزايش سطح قند مون بيماران ديابتي، تاثير آموزش هاي مدارا با استرس (Stress Management) بر وضعيت كنترل گليمسيك در بيماران مبتلا به ديابت نوع 1 بررسي شده است.
روشها: در يك مطالعه به روش كارآزمايي باليني 30 بيمار ديابتي نوع 1 (30-16 ساله) به مدت 3 ماه تحت آموزش روشهاي مدارا با استرس قرار گرفتند. در طول مطالعه دوز انسولين مصرفي در بيماران تحت آموزش ثابت باقي ماند. با استفاده از پرسشنامه استاندارد، وضعيت برخورد با استرسورها همچنين سطح HbAlc قبل و پس از مداخله در گروه مورد و يك گروه شاهد 30 نفري از بيماران ديابتي نوع 1 كه هيچ نوع آموزشي دريافت نمي كردند ارزيابي و مقايسه گرديد.
نتايج: ميانگين نمرات مرتبط با روشهاي منفي و مثبت برخورد با استرس نشان دهنده بهبود معني دار وضعيت مقابله با عوامل تنش زا در گروه تحت آموزش در مقايسه با گروه كنترل مي‌باشد. سطح HbAlc در گروه مورد و شاهد به ترتيب از 9/2±7/11 و 2.1+10.9 به 7/1±5/8 و 1/2±3/10 تغيير يافت كه در مورد گروه تحت آموزش كاهش مشاهده شده معني‌دار بود (P<0.001) اختلاف موجود در ميانگين‌هاي دو گروه نيز پس از ارائه آموزشها معني‌دار بود (P<0.001)
بحث: نتايج اين تحقيق بيانگر نقش
مثبت آموزش Stress Management در بهبود وضعيت كنترل قند خون در بيماران ديابتي نوع 1 مي‌‌باشد. پيشنهاد مي گردد ارائه اين آموشها در بيماران ياد شده بعنوان بخشي از برنامه روتين اداره بيماري مدنظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سرتیپ پور، م.، و عطاری، ع.، و امینی، م.، و حقیقی، س. (1382). تاثیر آموزش مدارا با استرس بر کنترل کوتاه مدت قند خون در بیماران دیابتی نوع 1 . پژوهش در علوم پزشکی, 8(3), 72-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=566Vancouver : کپی

سرتیپ پور مهناز، عطاری عباس، امینی مسعود، حقیقی ساسان. تاثیر آموزش مدارا با استرس بر کنترل کوتاه مدت قند خون در بیماران دیابتی نوع 1 . پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June20];8(3):72-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=566IEEE : کپی

سرتیپ پور، م.، عطاری، ع.، امینی، م.، حقیقی، س.، 1382. تاثیر آموزش مدارا با استرس بر کنترل کوتاه مدت قند خون در بیماران دیابتی نوع 1 . پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(3), pp.72-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=566. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی