برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع حاملگي ناخواسته و عوامل مرتبط با آن در شهر زاهدان – 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سیستان و بلوچستان، زاهدان
 
چکیده: 

مقدمه: نزديك به يك سوم حاملگي ها در كشور و يك چهارم آن در استان ناخواسته است. كه يافتن دلايل آن مي‌تواند راه‌ حلهاي كاهش آن را روشن نمايد.
روشها: يك مطالعه مقطعي روي 560 زن مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني شهر زاهدان در سال 1379 با تكميل پرسشنامه به روش مصاحبه انجام شد تا شيوع حاملگي ناخواسته و عوامل مرتبط با آن را مورد بررسي قرار دهد.
نتايج: در اين مطالعه 9/25 درصد آخرين حاملگيها ناخواسته بود كه به ترتيب 41، 3 و 56 درصد آنها ناخواسته مادر، پدر يا هر دو بود. 80 درصد آنان از روش جلوگيري از بارداري استفاده مي‌كردند كه 56 درصد آنها وسيله پيشگيري را درست استفاده نمي‌كردند. آنان بدليل كافي بودن تعداد فرزندان و پس از آن كم بودن فاصله بين تولدها، حاملگي خود را ناخواسته تلقي مي‌نمودند. علت اصلي عدم استفاده از وسايل پيشگيري با وجود عدم تمايل به داشتن فرزند بيشتر، تصور عدم احتمال حاملگي و تغذيه كودك با شير مادر قيد نموده‌اند. 31 درصد زنان اقدام به سقط نموده كه 4 درصد آنان موفق شده بودند. شيوع حاملگي ناخواسته با مذهب و مليت ارتباطي نشان نداد.
بحث: اين مطالعه نشان داد كه زنان در دوران شيردهي و قبل از يائسگي بدليل عدم استفاده از وسايل پيشگيري و نيز زنان استفاده كننده از وسايل بدليل مصرف نادرست وسيله در معرض خطر حاملگي ناخواسته مي‌باشند كه بايد به عنوان گروههاي هدف آموزشي در مشاوره‌هاي مراكز بهداشتي مورد توجه قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رخشانی، ف.، و انصاری مقدم، ع.، و تهرانی، ه. (1382). شیوع حاملگی ناخواسته و عوامل مرتبط با آن در شهر زاهدان – 1379. پژوهش در علوم پزشکی, 8(3), 40-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=565Vancouver : کپی

رخشانی فاطمه، انصاری مقدم علیرضا، تهرانی هدیه. شیوع حاملگی ناخواسته و عوامل مرتبط با آن در شهر زاهدان – 1379. پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June14];8(3):40-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=565IEEE : کپی

رخشانی، ف.، انصاری مقدم، ع.، تهرانی، ه.، 1382. شیوع حاملگی ناخواسته و عوامل مرتبط با آن در شهر زاهدان – 1379. پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(3), pp.40-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=565. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی