3 SID.ir | فراواني آرتروپاتي در بيماران مبتلا به پسوريازيس مراجعه كننده به درمانگاه پوست بيمارستان رازي تهران

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 
فراواني آرتروپاتي در بيماران مبتلا به پسوريازيس مراجعه كننده به درمانگاه پوست بيمارستان رازي تهران
 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، مرکز آموزش و پژوهش بيماريهاي پوست و جذام، دانشگاه علوم پزشکي تهران، تهران، خیابان طالقانی، پلاک 79، کد پستی 14166
 
چکیده: 
مقدمه: آرتروپاتي پسورياتيک يک آرتروپاتي سرونگاتيو است که در تعدادي از بيماران مبتلا به پسوريازيس - بيماري پوستي خود محدود شونده و وراثتي - ديده مي شود.
هدف: بررسي فراواني و ريسک فاکتورهاي آرتروپاتي در بيماران مبتلا به پسوريازيس.
روش اجرا: در يک مطالعه مقطعي و آينده نگر، بيماران مبتلا به پسوريازيس مراجعه کننده به درمانگاه پوست بيمارستان رازي تهران در سال 1381 از نظر وجود علایم آرتروپاتي بررسي شدند و در صورت وجود علایم به روماتولوژيست ارجاع گرديدند. سپس ارتباط آرتروپاتي با سن و جنس بيمار، ميانگين PASI و درگيري ناخن با آزمون Chi- square و T test در اين بيماران بررسي گرديد.
يافته ها: از 320 بيمار در 29 نفر (9.1%) آرتروپاتي ديده شد که آرتروپاتي غير قرينه شايعترين نوع آن بود. در افراد مبتلا به آرتروپاتي ضايعات ناخني شايعتر از گروه مبتلا به پسوريازيس بدون آرتروپاتي بود (96.5% در برابر 73.1%، 0.05>p) ميانگين PASI در گروه مبتلا به آرتروپاتي 24.33با انحراف معيار 10.35 و در گروه غير مبتلا 10.7 با انحراف معيار 8.44 بود (0.05>p). توزيع سني و جنسي در دو گروه اختلاف معني داري نداشت.
نتيجه گيري: فراواني آرتروپاتي در مبتلايان به پسوريازيس با مطالعاتي که در ديگر کشورها انجام شده بود، همخواني داشته و درگيري ناخني و بيماري شديد از ريسک فاکتورهاي درگيري مفصلي در اين بيماران به شمار مي رود.
 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 249
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی