برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير تزريق بلئومايسين با نرمال سالين در درمان زگيلهاي معمولي مقاوم به درمان در كف و پشت دست

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، بیمارستان سینا، بخش پوست
 
چکیده: 
مقدمه: زگيل يکي از بيماريهاي شايع پوستي مي باشد، بطوريکه 8 درصد مراجعين به متخصصين پوست را افراد مبتلا به زگيل تشکيل مي دهند.
هدف: مقايسه تاثير تزريق داخل ضايعه بلئومايسين با نرمال سالين، در درمان زگيلهاي معمولي مقاوم به درمان در کف و پشت دست.
روش اجرا: اين مطالعه به صورت کار آزمايي باليني تصادفي شده دو سو کور بر روي 34 بيمار انجام گرفت. شرط ورود به مطالعه وجود زگيل معمولي مقاوم به درمان در نواحي کف و پشت دست بود. بيماران بصورت اتفاقي به دو گروه درمان با بلئومايسين (18 نفر) و درمان با نرمال سالين (16 نفر) تقسيم و سه هفته بعد از درمان معاينه شدند و در صورت عدم بهبودي، درمان مجدد با روش درماني قبل تکرار شد. در صورت تکرار درمان، بيماران سه هفته بعد مجددا معاينه شده و در نهايت پاسخ به درمان و نيز عوارض احتمالي آن تعيين و ثبت گرديد.
يافته ها: ميزان بهبودي در گروه بلئومايسين 88.9% و در گروه نرمال سالين 56.3% بود (0.05>p، آزمون Fisher s exact)
نتيجه گيري: استفاده از بلئومايسين تزريقي در داخل زگيل، يک روش موثر و کم خطر در درمان زگيلهاي مقاوم به درمان در پشت و کف دست مي باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یزدان فر، آ.، و کریمی راد، ک.، و مانی کاشانی، خ. (1382). مقایسه تاثیر تزریق بلئومایسین با نرمال سالین در درمان زگیلهای معمولی مقاوم به درمان در کف و پشت دست. بیماریهای پوست, 7(1 (پیاپی 25)), 8-13. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5640Vancouver : کپی

یزدان فر آمنه، کریمی راد کاوه، مانی کاشانی خسرو. مقایسه تاثیر تزریق بلئومایسین با نرمال سالین در درمان زگیلهای معمولی مقاوم به درمان در کف و پشت دست. بیماریهای پوست. 1382 [cited 2021June14];7(1 (پیاپی 25)):8-13. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5640IEEE : کپی

یزدان فر، آ.، کریمی راد، ک.، مانی کاشانی، خ.، 1382. مقایسه تاثیر تزریق بلئومایسین با نرمال سالین در درمان زگیلهای معمولی مقاوم به درمان در کف و پشت دست. بیماریهای پوست, [online] 7(1 (پیاپی 25)), pp.8-13. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5640. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی