برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  59 , شماره  1 ; از صفحه 13 تا صفحه 16 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي خواص بيوشيميايي و الگوهاي انتقال مقاومت آنتي بيوتيكي جهت بيوتايپينگ سويه هاي سالمونلا آبورتوس اويس جدا شده از استان چهارمحال بختياري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی میکروبیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: بررسي خواص بيوشيميايي و حساسيت آنتي بيوتيکي و الگوهاي قابل انتقال مقاومت آنتي بيوتيکي در سويه هاي سالمونلا آبورتوس اويس جدا شده از استان چهارمحال و بختياري.
طرح: مطالعه مقايسه اي.
نمونه ها: در مجموع تعداد سي و چهارنمونه جدا شده از موارد سقط جنين در طي دو سال متوالي (1378 و 1379) مورد بررسي قرار گرفتند.
روش: در اين تحقيق از روشهاي معمول تشخيص باکتري هاي روده اي و محيط هاي تشخيص انتروباکترياسه استفاده شد. سپس حساسيت آنتي بيوتيکي و قابليت انتقال مقاومت در بين سروتيپ هاي سالمونلا آبورتوس اويس جدا شده مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج: نتايج رشد باکتري در محيط هاي قندي نشان داد که تمامي نمونه هاي مورد آزمايش قادر به تخمير قند مانيتول هستند ولي اکثر آنها (95 درصد) ترهالوز را تخمير نمي کنند. تمامي سويه هاي آبورتوس اويس مورد آزمايش نسبت به کلرامفنيکل،آميکاسين، ناليديکسيک اسيد، کانامايسين و انروفلوکساسين حساس و همگي نسبت به آموکسي سيلين و آمپي سيلين مقاوم بوده اند. در بررسي انتقال مقاومت دارويي تنها به سه مورد انتقال مقاومت آمپي سيلين در ميان سويه هاي جدا شده از استان چهارمحال و بختياري برخورد شد.
نتيجه گيري: به طور کلي مقاومت آنتي بيوتيکي در بين سويه هاي سالمونلا آبورتوس اويس جدا شده از استان چهارمحال و بختياري بسيارکم است. همچنين انتقال مقاومت در اين باکتري بندرت رخ مي دهد. يکي از دلايل مهم چنين پديده اي دشواري در استفاده از آنتي بيوتيک ها در گله هاي گوسفند است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی