4 SID.ir | مقايسه درمان سه دارويي با اسپيرونولاكتون، سيپروترون استات و سيپرترون كامپاند و درمان دو دارويي با اسپيرو نولاكتون و سيپروترون كامپاند در مبتلايان به هيرسوتيسم: كارآزمايي باليني تصادفي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه درمان سه دارويي با اسپيرونولاكتون، سيپروترون استات و سيپرترون كامپاند و درمان دو دارويي با اسپيرو نولاكتون و سيپروترون كامپاند در مبتلايان به هيرسوتيسم: كارآزمايي باليني تصادفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، بیمارستان رسول اکرم
 
چکیده: 
مقدمه: درمان با يک دارو در مورد هيرسوتيسم معمولا بقدر کافي موثر واقع نمي شود.
هدف: مقايسه دو رژيم درماني دارويي در درمان هيرسوتيسم.
روش اجرا: در يک کار آزمايي باليني شاهددار از نوع باز و همزمان، 101 بيمار مبتلا به هيرسوتيسم بصورت يک در ميان به دو گروه تقسيم شدند: به مدت 6 ماه، 50 بيمار تحت درمان با اسپيرونولاکتون (50ميليگرم در روز) و سيپروترون کامپاند يک قرص روزانه (از روز 5 تا 26 سيکل قاعدگي) قرار گرفتند و 51 بيمار ديگر علاوه بر اين دو دارو سيپروترون استات 50 ميليگرم روزانه (از روز 5 تا14 سيکل قاعدگي) نيز دريافت کردند. قبل و بعد از درمان سطح هورمونهاي جنسي و نمره هيرسوتيسم تعيين و از آزمونهاي آماري t و chi2 ، و رگرسيون خطي در آناليز نتايج استفاده شد.
يافته ها: ميانگين نمره هيرسوتيسم قبل از درمان در گروه اول 0.34 ± 22.12 و در گروه دوم 0.34 ± 22.15 بود. پس از 6 ماه درمان اين نمره در گروه سه دارويي به 0.32 ± 12.74 و در گروه دو دارويي به 0.35 ± 16.73 رسيد. پس از حذف اثر مخدوش کنندگي ساير متغيرها باز هم در گروه سه دارويي اين کاهش بطور معني داري بيشتر بود (0.001 >p).
نتيجه گيري: رژيم هاي دارويي مورد استفاده در اين مطالعه ضمن نداشتن عوارض کبدي، کليوي و متابوليک، داراي اثر باليني و ضد آندروژني کاملا مشخص بودند. درمان سه دارويي در کاهش نمره هيرسوتيسم موثرتر بود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 4838
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی