4 SID.ir | آنتي كارديوليپين آنتي بادي نوجوانان و سن ابتلاي والدين به سكته قلبي

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

آنتي كارديوليپين آنتي بادي نوجوانان و سن ابتلاي والدين به سكته قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* واحد کودکان مرکز تحقیقات قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: در سال‌هاي اخير نقش عوامل ايمونولوژيك از قبيل آنتي كارديوليپين آنتي بادي (Acla) بعنوان عامل خطر ايجاد سكته‌هاي قلبي (MI) زودرس در كنار عوامل اصلي مطرح شده است. در مطالعه حاضر سطح اين عامل در افراد مبتلا به سكته قلبي زودرس و فرزندان ايشان با گروه شاهد مقايسه شده است.
مواد و روش‌ها: در يك مطالعه مورد- شاهدي 25 نفر از مبتلايان به MI زودرس (كمتر از 55 سالگي) و فرزندان 19-12 ساله ايشان به عنوان گروه مورد و دو گروه 25 نفري شامل افراد مبتلا به MI پس از 55 سالگي و يكي از فرزندان به عنوان گروه شاهد اول و افراد بدون سابقه سكته قلبي و يكي از فرزندان به عنوان گروه شاهد دوم از نظر سطح Acla مورد مقايسه قرار گرفتند. نمونه هاي گروه مورد بصورت تصادفي از بخش‌هاي ويژه كرونر وابسته به دانشگاه علوم پزكشي انتخاب و سطح Acla با روش ELISA اندازه گيري شد.
نتايج: در اين بررسي، موارد مثبت و نسبتا مثبت آزمون Acla در والدين و فرزندان گروه مورد به طور معني دار بيش از گروه شاهد دوم (والدين سالم) بود. مجموع فراواني موارد مثبت و نستبا مثبت Acla در فرزندان و والدين به طور معني داري در گروه مورد بيش از دو گروه ديگر بود (به ترتيب 40، 12 و 8 درصد، P<0.05) تفاوت معني‌ داري در دو جنس نشان داده نشد.
بحث: با توجه به نتايج اين پژوهش مي‌توان از
Acla بعنوان يك عامل خط موثر در ايجاد MI زودرس نام بر كه بررسي هاي بيشتر در مورد آن ضرورت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی