برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آنتي كارديوليپين آنتي بادي نوجوانان و سن ابتلاي والدين به سكته قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* واحد کودکان مرکز تحقیقات قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: در سال‌هاي اخير نقش عوامل ايمونولوژيك از قبيل آنتي كارديوليپين آنتي بادي (Acla) بعنوان عامل خطر ايجاد سكته‌هاي قلبي (MI) زودرس در كنار عوامل اصلي مطرح شده است. در مطالعه حاضر سطح اين عامل در افراد مبتلا به سكته قلبي زودرس و فرزندان ايشان با گروه شاهد مقايسه شده است.
مواد و روش‌ها: در يك مطالعه مورد- شاهدي 25 نفر از مبتلايان به MI زودرس (كمتر از 55 سالگي) و فرزندان 19-12 ساله ايشان به عنوان گروه مورد و دو گروه 25 نفري شامل افراد مبتلا به MI پس از 55 سالگي و يكي از فرزندان به عنوان گروه شاهد اول و افراد بدون سابقه سكته قلبي و يكي از فرزندان به عنوان گروه شاهد دوم از نظر سطح Acla مورد مقايسه قرار گرفتند. نمونه هاي گروه مورد بصورت تصادفي از بخش‌هاي ويژه كرونر وابسته به دانشگاه علوم پزكشي انتخاب و سطح Acla با روش ELISA اندازه گيري شد.
نتايج: در اين بررسي، موارد مثبت و نسبتا مثبت آزمون Acla در والدين و فرزندان گروه مورد به طور معني دار بيش از گروه شاهد دوم (والدين سالم) بود. مجموع فراواني موارد مثبت و نستبا مثبت Acla در فرزندان و والدين به طور معني داري در گروه مورد بيش از دو گروه ديگر بود (به ترتيب 40، 12 و 8 درصد، P<0.05) تفاوت معني‌ داري در دو جنس نشان داده نشد.
بحث: با توجه به نتايج اين پژوهش مي‌توان از
Acla بعنوان يك عامل خط موثر در ايجاد MI زودرس نام بر كه بررسي هاي بيشتر در مورد آن ضرورت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کلیشادی، ر.، و ثابت، ب.، و غیاث، ع. (1382). آنتی کاردیولیپین آنتی بادی نوجوانان و سن ابتلای والدین به سکته قلبی . پژوهش در علوم پزشکی, 8(1), 54-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=546Vancouver : کپی

کلیشادی رویا، ثابت بابک، غیاث علی. آنتی کاردیولیپین آنتی بادی نوجوانان و سن ابتلای والدین به سکته قلبی . پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June22];8(1):54-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=546IEEE : کپی

کلیشادی، ر.، ثابت، ب.، غیاث، ع.، 1382. آنتی کاردیولیپین آنتی بادی نوجوانان و سن ابتلای والدین به سکته قلبی . پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(1), pp.54-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=546. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی