3 SID.ir | آسپرين خوراكي در پيشگيري از عود ضايعات هرپس دهاني: يك كارآزمايي شاهددار كور تصادفي شده ضربدري

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 
آسپرين خوراكي در پيشگيري از عود ضايعات هرپس دهاني: يك كارآزمايي شاهددار كور تصادفي شده ضربدري
 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي ـ درماني استان اصفهان، اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: داروهاي مختلفي جهت كاهش موارد عود و دوره بيماري ناشي از ويروس هرپس سيمپلكس پيشنهاد گرديده است كه مهمترين آنها آسيكلووير خوراكي است. اما اين دارو گرانقيمت مي‌باشد دوره درماني آن طولاني است، بطول كامل مانع عود ضايعات نمي‌گردد، و از همه مهمتر آن كه ممكن است مصرف طولاني مدت آن سبب ايجاد تغييرات نئوپلاستيك در سلولها گردد. در طي جستجو براي دارويي موثر و كم خطر در اين زمينه، در مطالعه‌اي مورد ـ شاهدي (case-control)، تاثير آسپيرين در اين مورد نشان داده شده بود. ما نيز بر آن شديم تا با مطالعه‌اي دقيق‌تر تاثير آسپيرين را در اين بيماري بررسي نمائيم.
روشها: اين بررسي كلينيكي به روش دو سوكور و ضربدري (Cross over) بر روي 50 بيمار مبتلا به هرپس راجعه كه به درمانگاهي آموزشي پوست دانشكده پزشكي اصفهان مراجعه كرده‌اند، انجام شده است. بيماران به روش غير تصادفي ساده از مبتلايان به بيماري هرپس راجعه كه شرايط ورود به مطالعه را داشتند انتخاب و با استفاده از روش تقسيم تصادفي به دو گروه مساوي تقسيم شدند. در سه ماهه نخست، گروه اول روزي يكعدد قرص با كد A و گروه دوم روزي يكعدد قرص با كد B دريافت نمودند و در سه ماهه بعدي داروها عوض شد، يعني گروه اول روزي يك قرص با كد B و گروه دوم روزي يك قرص با كد A، دريافت نمودند. بيماران هر ماه پيگيري و نتايج درماني در پرسشنامه‌اي ثبت گرديد. در پايان دوره 6 ماهه درماني كد داروها باز شد و اطلاعات بدست آمده بررسي گرديد.
نتايج: در مجموع 22 نفر در هر گروه تا پايان مطالعه شركت نمودند. در سه ماهه اول: از گروه اول كه آسپرين مصرف كرده بودند تنها 6 مورد (27/27%) اما در گروه دوم كه پلاسبو دريافت كرده بودند 18 مورد (8181%) عود داشتند (P<0.05) در اين دوره كاهش طول مدت بيمار در هر گروه اول 19 نفر (36/86%) اما در گروه دوم تنها در 8 بيمار (36/36%) ديده شد (P<0.05) در سه ماهه دوم: در گروه اول كه اين بار پلاسبو دريافت كرده بودند عود در 19 مورد (36/86%) اما در گروه دوم كه آسپرين دريافت نموده بودند در 5 مورد (72/22%) ديده شد (P<0.05) كاهش طول مدت بيماري نيز در گروه اول در 8 بيمار (36/36%) اما در گروه دوم در 20 نفر (90/90%) ديده شد (P<0.05)
بحث: نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد كه آسپرين با دوز كم در كاهش موارد عود و طول مدت دوره بيماري هرپس راجعه دهاني موثر مي‌باشد. اين اثر آسپرين به علت خاصيت ضد التهابي و دخالت در فرآينده‌هاي ضد ويروسي اعمال مي‌شود. موثر بودن آسپرين در اين مورد، در يك مطالعه مورد- شاهدي نشان داده شده بود اما بررسي ما بعلت دو سوكور و ضربدري بودن از دقت و اعتبار بيشتري برخوردار است.

 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی