5 SID.ir | بررسي اثر تجويز ويتامين A و فروس سولفات در درمان كم خوني كودكان 6 ساله شهرستان اصفهان

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر تجويز ويتامين A و فروس سولفات در درمان كم خوني كودكان 6 ساله شهرستان اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پزشکی - اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 
چکیده: 

مقدمه و اهداف: فقر آهن و كم خوني ناشي از آن مشكل عمده اي ست كه بسياري از كودكان ايران را درگير نموده است، مطالعه حاضر به بررسي تاثير تجويز مكمل ويتامين A علاوه بر آهن در درمان كم خوني كودكان 6 ساله اصفهان پرداخته است.
روشها و ابزار: مطالعه به شكل كارآزمائي در عرصه شاهددار تصادفي شده بر روي 200 كودك كم خون انجام شده است، به كودكان گروه شاهد روزانه 90 ميلي گرم اهن المنتال (2 قرص فروس سولفات) و گروه مداخله آهن به مقدار فوق و هفته اي 25000 واحد ويتامين A به مدت 12 هفته داده شده است. هموگلوبين خون كودكان، در شروع مطالعه، بلافاصله پس از اتمام درمان و سه ماه پس از اتمام درمان سنجش شده است. داده‌هاي بدست آمده با اطمينان 95% تحليل شده‌اند.
نتايج: پاسخ مناسب درماني بلافاصله پس از اتمام درمان درگروههاي شاهد و مداخله به ترتيب 87 و7/93 درصد بوده است (p>0.05) ولي سه ماه پس از اتمام درمان نسبتهاي فوق5/78 و 7/93 درصد بود (p<0.03) افزايش هموگلوبين بلافاصله پس از اتمام درمان در گروه‌هاي مداخله و شاهد به ترتيب برابر 7/0±8/1 و7/0±3/1 بوده است (p<0.001) همين مقادير سه ماه پس از اتمام درمان به ترتيب 8/0±9/1 و0.7±1.2 بوده است (p<0.001)
بحث: افزايش بيشتر هموگلوبين (بلافاصله پس از درمان) و تداوم طولاني تر اين پاسخ درماني (سه ماه پس از اتمام درمان) در گروه مداخله، نشانگر اين مداخله ارزان و آسان در درمان كم خوني و پيشگيري از عود مجدد آن مي‌باشد .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 703
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی