برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  17 , شماره  1 ; از صفحه 87 تا صفحه 102 .
 
عنوان مقاله: 

اثر شبه هورمون جواني ، پيري پروكسيفن ، بر روي سوسري آلماني (سويه اصفهان) (Dictyoptera: Epilampridae;Blattella germanica)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سوسري آلماني يکي از متداول ترين گونه هاي آفت خانگي محسوب مي شود و ناقل انواعي از قارچ ها، ويروس ها و باکتري هاي بيماري زا مي باشد. افزون بر اين ، از عوامل ايجاد کننده حساسيت در محيط هاي خانگي به شمار مي رود. از اينرو، کنترل اين حشرات از نظر بهداشت عمومي داراي اهميت فراواني است.
يک روش جديد براي کنترل سوسري آلماني (Blattella germanica) استفاده از مواد تنظيم کننده رشد، بويژه شبه هورمون هاي جواني يا جونوئيدها مي باشد. لذا اثر شبه هورمون جواني ، پيري پروکسيفن، بر روي سوسري آلماني در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفت. پس از تعيين چرخه زندگي ، تعدادي از نمف هايي که در اواخر اينستار پنجم به سر مي بردند با غلظت هاي متفاوتي از پيري پروکسيفن و از طريق افزودن آن به ماده غذايي جانور ، تيمار شدند. غلظت هاي به کار رفته شامل ppm 10، 30، 100 و 300 بود. هر آزمايش داراي سه تکرار بود و براي هر کدام يک گروه شاهد در نظر گرفته شد. در مجموع براي هر غلظت 45 حشره مورد آزمايش قرار گرفت.
پيري پروکسيفن باعث تغيير شکل ظاهري و عقيمي حشرات نر و ماده گرديد، اما هيچ اختلاف معني داري از نظر تاثير اين ماده بين حشرات نر و ماده مشاهده نشد. دوز موثر 50%(ED50) پيري پروکسيفن براي پيچيدگي بال در سوسري آلماني ppm 56.45 و دوز عقيمي 50%(SD50) آن ppm 50 بود. علاوه بر اين پيچيدگي بال واحتمال عقيمي با ازدياد غلظت پيري پروکسيفن افزايش يافت و معلوم شد که درصد پيچيدگي بال و عقيمي در غلظت ppm 10 به ترتيب 0% و 21% (براي افراد نر) و 7.7% و 19.2% (براي افراد ماده)،و در غلظت ppm 300 در افراد نر 87% و 91.3% و در افراد ماده 85.7% و 85.7% مي باشد . اما ، در آن گروه از حشرات که عمل باروري و توليد کپسول تخم انجام گرفت هيچ اختلاف معني داري بين حشرات تيمار شده و شاهد از نظر تعداد نمف ها مشاهده نشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 144
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی