برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شاخص هاي اساسي در تعدادي از خمير دندانهاي ايراني رايج در مقايسه با يك خمير دندان استاندارد خارجي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: تاثير خمير دندانهاي حاوي فلورايد در كاهش پوسيدگي دنداني بخوبي شناخته شده است وليكن همه خميردندانها از اين جهت يكسان نيستند. هدف از اين مطالعه، مقايسه بعضي از ضوابط اساسي 6 خمير دندان مختلف توليد داخل كشور با يكي از انواع خمير دندانهاي استاندارد تاييد شده توسط انجمن دندانپزشكان آمريكا (ADA) مي‌باشد.
مواد و روشها: در مطالعه حاضر، مقدار يون فلوئورايد (F-) موجود در خمير دندان، مقدار آزاد سازي فلوئورايد در حضور بزاق مصنوعي و قدرت پاك كنندگي شش خمير دندان ايراني با نامهاي تجاري پاوه، نسيم، پونه، داروگر، گل پسند و ساويز با يك نوع خارجي (Crest) مورد مقايسه قرار گرفت. دو شاخص اول در آزمايشگاه با استفاده از روش پتانسيومتري با الكترود منتخب يوني انجام گرفت و قدرت پاك كنندگي به صورت باليني بر روي 60 نفر داوطلب با استفاده از شاخص‌ پلاك (O Leary index) ارزيابي گرديد.
نتايج: غلظت(F- در خمير دندان‌هاي پاوه، نسيم و پونه حدودا 700 PPM  است در حالي كه در خمير دندان‌هاي داروگر، گل پسند و ساويز بسيار كمتر از اين مقدار است. بالاترين مقدار (F-)  متعلق به خمير دندان(PPM 1450) Crest  مي‌باشد. از حيث پاك كنندگي داروگر بهتر ازCrest ، پونه پاوه و نسيم در حد Crest و گل پسند و ساويز ضعيف تر از Crest بودند.
بحث: با توجه به اينكه در حال حاضر منطقي ترين، موثرترين و با صرفه ترين روش رسانيدن فلوئورايد، خصوصا در جوامع در حال توسعه، استفاده از خمير دندانهاي حاوي فلوئورايد است، لازم است به صنعت ساخت خمير دندانهاي داخلي توجه بيشتري كرد. كارخانجات سازنده علاوه بر بالا بردن كيفيت محصولات خود بايد تلاش نمايند كه دسترسي بافتي فلوئورايد موجود در خمير دندانها به حداكثر برسد و قدرت پاك كنندگي خوبي نيز داشته باشند. همچنين مقدار دقيق غلظت (F-) موجود در خمير دندان بايد توسط كارخانه توليد كننده بر روي محصول مشخص شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی