برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  - , شماره  18 ; از صفحه 99 تا صفحه 108 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نمادرنگ در تئاتر و ادبيات و در آيين ملت ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
رنگ ها در شيوه زندگي و حالات روحي ما تاثير بسزايي دارند و در آيين ملت ها از جايگاه نماديني برخوردارند. پاره اي رنگ ها مانند رنگ سرخ، در جوامع مختلف، مفهومي متفاوت دارند و پاره اي ديگر، مانند رنگ سبز، معمولا داراي معنايي کما بيش مشابه اند.
در ادبيات نيز رنگ ها احساسات و نشانه هاي گوناگوني را القا مي کنند. در داستان موپسان رنگ سفيد ترس و وحشت را تداعي مي کند، در داستان استاندال، سرخ و سياه بر جامه روحانيان و ارتشيان اشاره دارد و در شعر بودلر، رنگ و عطر و صدا با لطافت هر چه تمام تر به هم مي آميزند. رنگ سبز کرگدن ها در نمايشنامه يونسکو يا رنگ "طلاي خاکستري " در نمايشنامه ژيرودو، رنگ هايي نمادين اند.
همچنين در دنياي نمايش، رنگ در دکور و نورپردازي، در لباس و چهره آرايي، حضوري آشکار دارد، منظوري خاص را بيان مي کند و بيننده را تحت تاثير قرار مي دهد. از ديدگاه روانشناسي، انتخاب هر يک از رنگ ها معرف شخصيت افراد است و رنگ سبز، بيانگر ثبات قدم و پايداري است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شاهین، ش. (1383). بررسی نمادرنگ در تئاتر و ادبیات و در آیین ملت ها. هنرهای زیبا, -(18), 99-108. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5284Vancouver : کپی

شاهین شهناز. بررسی نمادرنگ در تئاتر و ادبیات و در آیین ملت ها. هنرهای زیبا. 1383 [cited 2021June18];-(18):99-108. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5284IEEE : کپی

شاهین، ش.، 1383. بررسی نمادرنگ در تئاتر و ادبیات و در آیین ملت ها. هنرهای زیبا, [online] -(18), pp.99-108. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5284. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1042 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی