برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1398 , دوره  7 , شماره  26 ; از صفحه 89 تا صفحه 114 .
 
عنوان مقاله: 

ارزیابی و پایش تاثیر طراحی محیطی در پیشگیری از جرم و اثر آن در احساس امنیت شهروندان با رویکرد CPTED (موردمطالعه؛ محله نعمت آباد، تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
 
چکیده: 
جرم معلول عوامل متعددی است که یکی از آن ها عوامل کالبدی است. در این راستا هدف از انجام این پژوهش بررسی نقش طراحی محیطی در پیشگیری از جرم در محله نعمت آباد شهر تهران و همچنین ارائه راهکارهایی به منظور بهبود شرایط این محله است. پژوهش حاضر با رویکرد توصیفی-تحلیلی و با استفاده از روش میدانی انجام پذیرفته است. یافته های پژوهش حاکی از آن است که اصول طراحی محیطی برای پیشگیری از جرم در محله نعمت آباد به صورت مناسبی رعایت نشده است، به طوری که میانگین شاخص های طراحی محیطی برای پیشگیری از جرم در محله نعمت آباد برابر با (90/2) در طیف لیکرت است که حتی از حد متوسط نیز پایین تر می باشد. در سطح جزئی تر و در میان معیارهای CPTED، به ترتیب شاخص های مدیریت و نگهداری (10/3)، قلمروگرایی (95/2)، نظارت طبیعی (90/2)، کنترل و دسترسی (89/2)، حمایت از فعالیت های اجتماعی (63/2) دارای بیشترین میانگین بودند. نتایج بیانگر آن است که طراحی محیطی می تواند در افزایش احساس امنیت و کاهش فرصت برای وقوع اعمال مجرمانه در محله نعمت آباد تاثیرگذار باشد؛ بنابراین موفقیت در این زمینه نیازمند توجه به طراحی محیطی بافت شهری محله نعمت آباد در پیشگیری از جرم می باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شهسواری، م.، و صمدزاده، ح.، و محمدی، ع.، و قربانی سپهر، آ. (1398). ارزیابی و پایش تاثیر طراحی محیطی در پیشگیری از جرم و اثر آن در احساس امنیت شهروندان با رویکرد CPTED (موردمطالعه؛ محله نعمت آباد, تهران). پژوهشنامه جغرافیای انتظامی, 7(26 ), 89-114. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=528273Vancouver : کپی

شهسواری محمدسینا، صمدزاده حسن، محمدی علیرضا، قربانی سپهر آرش. ارزیابی و پایش تاثیر طراحی محیطی در پیشگیری از جرم و اثر آن در احساس امنیت شهروندان با رویکرد CPTED (موردمطالعه؛ محله نعمت آباد, تهران). پژوهشنامه جغرافیای انتظامی. 1398 [cited 2021November28];7(26 ):89-114. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=528273IEEE : کپی

شهسواری، م.، صمدزاده، ح.، محمدی، ع.، قربانی سپهر، آ.، 1398. ارزیابی و پایش تاثیر طراحی محیطی در پیشگیری از جرم و اثر آن در احساس امنیت شهروندان با رویکرد CPTED (موردمطالعه؛ محله نعمت آباد, تهران). پژوهشنامه جغرافیای انتظامی, [online] 7(26 ), pp.89-114. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=528273. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 86 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی