برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و مقايسه اسكار ناشي از برش جراحي در آپانديسيت حاد به دو روش اس و خطي در بيمارستانهاي الزهرا (س) و آيت اله كاشاني اصفهان از اسفندماه 1378 لغايت اسفندماه 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: اسكار هيپرتروفيك و نسوج كلوئيد بدنبال اعمال جراحي يك مسئله مهم مي‌باشد و با توجه به بالا رفتن بهداشت فرهنگ حفظ زيبائي در جامعه است كه جراح كوشش هاي لازم جهت جلوگيري از اسكار هيپرتروفيك و نسوج كلوئيد انجام دهد.
روشها: در اين پژوهش طي اسفند 78 لغايت اسفند 79 تعداد 40 نفر بيمار مبتلا به آپانديسيت حاد در گروه سني 30-10 سال بر اساس مراجه به اورژانس يا درمانگاه بيمارستانهاي الزهرا (س) يا آيت اله كاشاني كه شرايط ورود به مطالعه با دو روش برش اس شكل و خطي انجام گرديد.
نتايج: در مقايسه درصد فراواني رضايتمندي و ايجاد خارش محل عمل در هر دو گروه يكسان بود. در مقايسه درصد فراواني همخواني رنگ اسكار با پوست نواحي اطراف در گروه اس 4/68% و در گروه خطي 6/31% بود و كاي اسكوئر 91/4 و P=0.026 بود. ميانگين عرض اسكار در گروه خطي معادل 92/0±23/2 ميلي متر و در گروه S شكل معادل 49/0±32/1 بود.
بحث: ميزان رضايتتمندي بيماران پس از عمل در دو گروه يكسان بود و خارش در هر گروه شبيه به هم بودند و از نظر طبيعي بودن رنگ اسكار و شكل اسكار در گروه S شكل بيشتر طبيعي بود.
ميانگين عرض اسكار در برش اس كمتر و اين برش اسكار كمتري ايجاد نموده بود. زمان عمل جراحي در برش اس طولاني تر نشد و در برش اس exposure، operative fileds (در معرض گذاري و ميدان عمل) بهتر بود با توجه به مطالب مذكور استفاده از برش اس در عمل جراحي آپاندكتومي مناسب است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عمرانی فرد، م.، و نوری، م. (1382). بررسی و مقایسه اسکار ناشی از برش جراحی در آپاندیسیت حاد به دو روش اس و خطی در بیمارستانهای الزهرا (س) و آیت اله کاشانی اصفهان از اسفندماه 1378 لغایت اسفندماه 1379. پژوهش در علوم پزشکی, 8(1), 57-59. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=527Vancouver : کپی

عمرانی فرد محمود، نوری مهدی. بررسی و مقایسه اسکار ناشی از برش جراحی در آپاندیسیت حاد به دو روش اس و خطی در بیمارستانهای الزهرا (س) و آیت اله کاشانی اصفهان از اسفندماه 1378 لغایت اسفندماه 1379. پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021June15];8(1):57-59. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=527IEEE : کپی

عمرانی فرد، م.، نوری، م.، 1382. بررسی و مقایسه اسکار ناشی از برش جراحی در آپاندیسیت حاد به دو روش اس و خطی در بیمارستانهای الزهرا (س) و آیت اله کاشانی اصفهان از اسفندماه 1378 لغایت اسفندماه 1379. پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(1), pp.57-59. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=527. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی