برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  37 , شماره  59 ; از صفحه 62 تا صفحه 65 .
 
عنوان مقاله: 

آثار توانبخشي قلبي (تمرين درماني) در بيماران پس از پيوند باي پس عروق كرونري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: امروزه بيماريهاي قلبي - عروقي از علل بسيار شايع مرگ و مير و يکي از عوامل اصلي ايجاد ناتواني و کسالت در بسياري از کشورها هستند. اگر چه مداخلات درماني در سالهاي اخير سبب کاهش مرگ و مير ناشي از بيماريهاي قلبي شده اند، هنوز هم خطر بروز اين بيماريها در جوامع صنعتي به نحو چشمگيري زياد است. چون بسياري از پزشکان بر پيشگيري و نه درمان تاکيد دارند، بنابراين برنامه هاي توانبخشي قلبي و تمرين درماني به عنوان روشي موثر از نظر اقتصادي، براي نيل به اين هدف مطرح هستند.
روش بررسي: در اين مطالعه، از ميان بيماراني که به مرکز توانبخشي قلبي ارجاع داده شده بودند، 100 بيمار انتخاب شدند. سپس مرحله دوم توانبخشي قلبي، با استفاده از برنامه هاي تمريني استاندارد بر روي دستگاه نوار غلتان و دوچرخه ثابت و نيز انجام تمرينات کششي قبل و بعد از شروع برنامه در هر جلسه آغاز شد و به مدت 8 هفته ادامه يافت.
يافته ها: پس از توانبخشي قلبي، بهبود قابل ملاحظه اي به صورت افزايش 10 درصدي در METs  نسبت به شروع برنامه مشاهده گرديد (P=0.001) همچنين کاهش ضربان قلبي در حال استراحت، درحد متوسط 6 درصد وجود داشت (P=0.008) و افزايش حداکثر ضربان قلب در هنگام بيشترين شدت تمرين (به ميزان 18 درصد)، کاهش خفيف فشارخون سيستوليک (به ميزان 4 درصد)، کاهش قابل ملاحظه کلسترول تام (به ميزان 9 درصد)، کاهش LDL کلسترول (به ميزان 6 درصد) و کاهش تري گليسيريدها (به ميزان 13 درصد) بعد از تمرين درماني در مقايسه با مقادير قبل از شروع برنامه توانبخشي، مشاهده گرديد(p=0.005) . اگر چه دوره تمرين درماني بر روي ساير مقياسهاي اندازه گيري شده نيز آثاري داشته است، اختلاف آماري واضحي از نظر درصد چربي بدن، فشار خون دياستولي و قند خون ناشتا قبل و بعد از دوره توانبخشي، وجود نداشت.
نتيجه گيري: تمرين درماني به عنوان يک روش درماني با تکنولوژي ساده و احتمالا خطر و با هزينه پايين مي تواند در کاهش بسياري از عوامل خطر قبلي موثر باشد و سبب بزگشت سريعتر و موثرتر بيماران پس از باي پس عروق کرونري به زندگي روزمره و فعاليتهاي شغلي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 142
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی