برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  2 , شماره  8 ; از صفحه 291 تا صفحه 307 .
 
عنوان مقاله: 

پيش بيني بهداشت رواني بيكاران از متغيرهاي رضايت از منزلت شغلي، روان رنجوري و فشار مالي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

پژوهش حاضر نقش شخصيت و نيز ميزان رضايت از منزلت شغلي را در پيش بيني سلامت رواني، هم بر متغيرهاي مکنون و هم بر متغير آشکار فشار مالي بررسي کرده است و از اين طريق مدل ياهودا از متغيرهاي مکنون و مدل فراير از تاثير فقر بر بيکاري را با هم مقايسه مي کند. شرکت کنندگان در تحقيق 108 نفر افراد بيکارند، تا اين افراد با يکديگر قابل مقايسه باشند.
براي سلامت رواني، از شکل کوتاه پرسشنامه سلامت عمومي (GHQ) و براي سنجش شخصيت، از مقياس 12 سوالي روان رنجوري شکل کوتاه پرسشنامه شخصيت آيزينک استفاده شده است. يک مقياس چهار سوالي که قبلا توسط اولاه (1990) به کار رفته است براي سنجش فشار شغلي استفاده مي شود. براي سنجش مقياس عملکرد مکنون از مقياس دسترسي به مقوله هاي تجربه استفاده شده است.
اين پژوهش به شکل يک پژوهش مقطعي و به صورت اعتباريابي همزمان انجام شده که شرکت کنندگان به همه سوالات پژوهش بر روي يک پرسشنامه به طور همزمان پاسخ داده اند.
در پژوهش حاضر يک رابطه منفي نسبتا قوي در جدول شماره دو بين آشفتگي روانشناختي در مقياس سلامت عمومي (GHQ) و دسترسي به مقوله هاي متغير تجربه يافته شد. اين رابطه مدل ياهودا از محروميت را تاييد مي کند، زيرا سلامت رواني با دسترسي کمتر به متغيرهاي مکنون کار ارتباط مي يابد که با پژوهش هاي قبلي انجام شده در اين زمينه (اوانز، 1986؛ اوانز و هاورس، 1991) همخواني دارد. اضطراب روانشناختي، همچنين رابطه مثبت با فشار مالي دارد که اين يافته با مدل فراير همخواني دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 177
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی