برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نظام تامين اجتماعي و اقتصاد بازار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی
 
چکیده: 

توسعه و تعميم نظام تامين اجتماعي و غلبه بر مخاطرات ناشي از بيماري از کار افتادگي کهولت بيکاري فقر معيشتي و نظاير آن همواره براي هر جامعه اعم از صنعتي يا در حال توسعه به مثابه يک هدف راهبردي و بلند مدت و در نهايت ابزار استقرار امنيت ثبات و عدالت اجتماعي به شمار مي آيد.
اما تحقق اين امر مستلزم ارائه تعريف دقيق از اهداف کمي و کيفي مورد نظر و انطباق آن با تجارب و الگوهاي جهاني در چارچوب ساختار کلان نظام اقتصادي اجتماعي فرهنگي و سياسي هر کشور است.
گرچه طي پنجاه سال اخير تلاش هاي موثري در جهت گسترش نظام تامين اجتماعي در کشور صورت پذيرفته و گروه کثيري از افراد جامعه به ويژه شاغلين شهري تحت پوشش حمايت هاي مذکور نيز قرار گرفته اند ليکن روند مذکور نتوانسته است از حيث اصول فراگيري کفايت و جامعيت در برگيرنده اهداف مورد نظر جامعه امروز ايران باشد.
از اين حيث ،ضرورت ايجاب مي کند که با توجه به تحولات ژرف اقتصادي و اجتماعي سال هاي اخير کشور، به ويژه حرکت انتقالي دوران گذار از ساختار اقتصاد متمرکز (اقتصاد بازار) الزامات نظام تامين اجتماعي کشور نيز بررسي و بازبيني شود و انطباق لازم ميان نظام مذکور و شاخصه هاي اصلي نظام اقتصاد بازار به وجود آيد .
بديهي است که بي توجهي به اين مهم مي تواند در درازمدت موجبات عدم تعادل منابع و مصارف و کاهش سطح خدمات تامين اجتماعي را فراهم سازد و عملا تامين يکي از اصولي ترين نيازهاي بشري در جامعه ، که مقوله اي در حقوق انساني و حاکميت ملي است ، با موانع و مشکلات عديده و در نهايت شکست روبه رو گردد.
در مقاله حاضر سعي بر آن است که ارتباط تنگاتنگ نظام تامين اجتماعي (بخش هاي بيمه اي و حمايتي) با ساختار نظام اقتصادي به صورت اجمالي بررسي شود تا از اين طريق، نقش و سيطره نظام مذکور نيز به صورت علمي تبيين و تحليل گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پناهی، ب. (1383). نظام تامین اجتماعی و اقتصاد بازار. رفاه اجتماعی, 3(12 (آسیب شناسی زنان ایران)), 13-39. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5161Vancouver : کپی

پناهی بهرام. نظام تامین اجتماعی و اقتصاد بازار. رفاه اجتماعی. 1383 [cited 2021September21];3(12 (آسیب شناسی زنان ایران)):13-39. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5161IEEE : کپی

پناهی، ب.، 1383. نظام تامین اجتماعی و اقتصاد بازار. رفاه اجتماعی, [online] 3(12 (آسیب شناسی زنان ایران)), pp.13-39. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5161. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 249 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی