4 SID.ir | بررسي نقش دندانپزشكي مبتني بر مدارك بر روند و ارايه مقالات پژوهشي

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش دندانپزشكي مبتني بر مدارك بر روند و ارايه مقالات پژوهشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به نقش و تاثير ديدگاهي به نام پزشكي مبتني بر مدارك (Evidence- Based) بر شيوه ارايه و ارزيابي اطلاعات در مقالات پژوهشي، اين مقاله در نظر دارد با معرفي اين ديدگاه، راه هاي رسيدن به بهترين مدارك (Best Evidence) را در طراحي پژوهشها و ارايه مقالات تحقيقي نشان داده و شيوه پيشگيري از برخي تورشها (Bias) را در نتايج تحقيقات معرفي نمايد.
مواد و روشها: در اين مقاله، ضمن ارائه تاريخچه Evidence- Best Medicine و تعريف ADA از دندانپزشكي مبتني بر مدارك، مقالات و منابعي كه مي‌توانند پژوهشگر را در شناخت و ارائه بهترين مدارك ياري نمايند مشخص شده‌اند. رتبه بندي مقالات، پيشگيري از تورش (Bias) و مسئوليت پژوهشگر در رعايت نكات ويژه در طراحي و نقد و سنجش اعتبار (Validity) مقاله‌هاي تحقيقاتي كه مي‌توانند بر قضاوتهاي علمي و كلينيكي تاثيرگذار باشند، نيز در اينجا مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند.
يافته‌ها: تعميم پذيري علمي و كلينيكي نتايج مقالات پژوهشي بر اساس قدرت مدارك يا رتبه بندي اطلاعات پژوهشي انجام مي‌گيرد. تنها مقالاتي مي‌توانند بر قضاوت‌هاي علمي و كلينيكي اثر بگذارند كه با كارآزماييهاي باليني كنترل شده و طولاني مدت بررسي شده و سپس تعداد زيادي از آنها در بررسيهاي سيستماتيك (Overview, Meta analysis) مورد نقد و ارزيابي قرار گرفته باشند.
نتيجه گيري: رعايت اصول دندانپزشكي مبتني بر مدارك در پژوهش هاي آزمايشگاهي و باليني با تعيين مسير در روند پژوهش ها از ارايه نظر افراد با تجربه تا تحقيقات توصيفي و تحليلي و سپس كارآزمايي هاي باليني كنترل شده و تحقيقات سيستماتيك، اعتبار و رتبه و وزن حاصل از هر مقاله پژوهشي را مشخص مي‌كند و به پژوهشگر و درمانگر ياري مي‌رساند كه ميزان تاثيرپذيري اين اطلاعات را بر قضاوت هاي علمي و باليني خود مشخص نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 719
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی