برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  21 , شماره  2 ; از صفحه 273 تا صفحه 281 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش دندانپزشكي مبتني بر مدارك بر روند و ارايه مقالات پژوهشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به نقش و تاثير ديدگاهي به نام پزشكي مبتني بر مدارك (Evidence- Based) بر شيوه ارايه و ارزيابي اطلاعات در مقالات پژوهشي، اين مقاله در نظر دارد با معرفي اين ديدگاه، راه هاي رسيدن به بهترين مدارك (Best Evidence) را در طراحي پژوهشها و ارايه مقالات تحقيقي نشان داده و شيوه پيشگيري از برخي تورشها (Bias) را در نتايج تحقيقات معرفي نمايد.
مواد و روشها: در اين مقاله، ضمن ارائه تاريخچه Evidence- Best Medicine و تعريف ADA از دندانپزشكي مبتني بر مدارك، مقالات و منابعي كه مي‌توانند پژوهشگر را در شناخت و ارائه بهترين مدارك ياري نمايند مشخص شده‌اند. رتبه بندي مقالات، پيشگيري از تورش (Bias) و مسئوليت پژوهشگر در رعايت نكات ويژه در طراحي و نقد و سنجش اعتبار (Validity) مقاله‌هاي تحقيقاتي كه مي‌توانند بر قضاوتهاي علمي و كلينيكي تاثيرگذار باشند، نيز در اينجا مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند.
يافته‌ها: تعميم پذيري علمي و كلينيكي نتايج مقالات پژوهشي بر اساس قدرت مدارك يا رتبه بندي اطلاعات پژوهشي انجام مي‌گيرد. تنها مقالاتي مي‌توانند بر قضاوت‌هاي علمي و كلينيكي اثر بگذارند كه با كارآزماييهاي باليني كنترل شده و طولاني مدت بررسي شده و سپس تعداد زيادي از آنها در بررسيهاي سيستماتيك (Overview, Meta analysis) مورد نقد و ارزيابي قرار گرفته باشند.
نتيجه گيري: رعايت اصول دندانپزشكي مبتني بر مدارك در پژوهش هاي آزمايشگاهي و باليني با تعيين مسير در روند پژوهش ها از ارايه نظر افراد با تجربه تا تحقيقات توصيفي و تحليلي و سپس كارآزمايي هاي باليني كنترل شده و تحقيقات سيستماتيك، اعتبار و رتبه و وزن حاصل از هر مقاله پژوهشي را مشخص مي‌كند و به پژوهشگر و درمانگر ياري مي‌رساند كه ميزان تاثيرپذيري اين اطلاعات را بر قضاوت هاي علمي و باليني خود مشخص نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهشید، م.، و انصاری، ق. (1382). بررسی نقش دندانپزشکی مبتنی بر مدارک بر روند و ارایه مقالات پژوهشی. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (JOURNAL OF DENTAL SCHOOL SHAHID BEHESHTI UNIVERSITY OF MEDICAL SCIENCE), 21(2), 273-281. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=512Vancouver : کپی

مهشید مینو، انصاری قاسم. بررسی نقش دندانپزشکی مبتنی بر مدارک بر روند و ارایه مقالات پژوهشی. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (JOURNAL OF DENTAL SCHOOL SHAHID BEHESHTI UNIVERSITY OF MEDICAL SCIENCE). 1382 [cited 2021May19];21(2):273-281. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=512IEEE : کپی

مهشید، م.، انصاری، ق.، 1382. بررسی نقش دندانپزشکی مبتنی بر مدارک بر روند و ارایه مقالات پژوهشی. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (JOURNAL OF DENTAL SCHOOL SHAHID BEHESHTI UNIVERSITY OF MEDICAL SCIENCE), [online] 21(2), pp.273-281. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=512. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی