3 SID.ir | مقايسه استحكام برشي پيوند پرسلن و مينا به واسطه سه نوع عامل پيوند
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه استحكام برشي پيوند پرسلن و مينا به واسطه سه نوع عامل پيوند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: سير فزاينده تحقيقات در زمينه اتصال پرسلن ، فلز ، و ... با نسج دنداني مينا و عاج، در جهت اين که کدام عامل پيوند استحکام بالاتري را در شرايط خاص دارا مي باشند در حال انجام است.
هدف: هدف اين تحقيق مقايسه استحکام برشي پيوند (Shear Bond Strength) پرسلن و نسج مينا توسط سه نوع عامل اتصال به نام هايPanavia EX,Mirarge Bond FLC  و Optibond مي باشد.
روش کار: با استفاده از 60 نمونه دندان تازه کشيده شده انساني که پرسلن توسط مواد مذکور در سه گروه 20 عددي A و B و C به مينا اتصال داده شده بود با قرار دادن در زير دستگاه اينسترون و وارد آوردن نيروي برشي ، با سرعت 0.5 سانتي متر در دقيقه روي پرسلن در نزديکي محل اتصال، با لحظه جدا شدن پرسلن از مينا، مقداري استحکام پيوند، مشخص و پس از حصول ميانگين اعداد به دست آمده و آناليز واريانس آن و همچنين با استفاده از تستهاي Scheffe و Dancan و Tukey Hsd نتايج مورد بررسي قرار گرفت .
نتايج: اختلاف معني دار در گروهها از نظر آماري (P<0/0001)؛ گروه (Panavia Ex) A با 4.30 مگا پاسکال؛ گروه(Miragebond) B  با 10.41 مگا پاسکال و بيشترين مقدار استحکام برشي توسط گروه (Optibond) C با 15.90 مگا پاسکال بدست آمد.
نتيجه گيري: بنابراين تحقيق Optibond به عنوان عامل اتصال ، جهت چسباندن اينله، انله و روکش هاي پرسلن به نسج مينا در مقايسه با دو ماده ديگر ذکر شده که موفقيت بيشتري را از جهت استحکام پيوند کسب نموده است مي توان استفاده به عمل آورد .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی