3 SID.ir | مقايسه استحكام عرضي رزين پلي متيل متاكريلات در نوع تقويت باسيم و مش فلزي

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه استحكام عرضي رزين پلي متيل متاكريلات در نوع تقويت باسيم و مش فلزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده دندان پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 
چکیده: 

مقدمه: تقويت ساخت دست دندان براي افراد سالخورده که کنترل کمتري در نگهداري آن دارند، همواره مورد توجه دندانپزشکان بوده است.
هدف: در اين تحقيق ميزان افزايش استحکام رزين که با سيم و مش فلزي تقويت شده اند بررسي مي گردد.
مواد و روش ها: در اين آزمايش 30 نمونه آکريلي گرما سخت به ابعاد3×15×70 ميلي متر انتخاب گرديد که براي هر پارامتر 10 نمونه در نظر گرفته شد.
گروهاي انتخاب شده به روش هاي گذاشتن سيم 1.00 (گروه 2) و مش (گروه 3) تقويت شده اند. محل نمونه هاي ساخته شده تقويت شده و گروه کنترل که فاقد هر گونه تقويت بود با دستگاه اينسترون مورد آزمايش قرار گرفته و استحکام آن ها بررسي شد.
نتايج: نتايج نشان داد که استحکام نمونه اصلي را با قرار دادن سيم 1.00 ميلي متر مي توان افزايش داد ولي مش استحکام نمونه اصلي را کاهش مي دهد که نتانج اين آزمايش موکد اين نکته است.
وقتي نمونه با سيم 1.00 تقويت شد استحکام عرضي به ميزان 12% افزايش يافت که نشان دهنده ، تقويت آکريل بدون افزايش حجم در ابعاد آن مي باشد . بنابراين ريسک شکستن دست دندان در بيماران مسن و يا افرادي که توانايي لازم در مراقبت از دست دندان خود را ندارند به وسيله تقويت دست دندان آن ها با سيم 1.00 ميلي متر در ناحيه اي که بيشترين تمرکز را دارد به واسطه افزايش استحکام ريسک شکستن دست دندان به ميزان 12% کاهش مي يابد.
نتجه گيري: بنابراين ميتوان جهت افزايش رزين از سيم 00/1 ميليمتري در ساخت آن استفاده نمود.

 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 167
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی