برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  3 , شماره  11 ; از صفحه 101 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

سياست اجتماعي و تغييرات اجتماعي در ايران (نقش و جايگاه طبقه متوسط در فرايند توسعه سياسي - اقتصادي ايران در بستر انقلاب)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه الزهرا
 
چکیده: 

در گفتار حاضر تلاش شده تا با توجه به رئوس کلي مسايل توسعه سياسي-اقتصادي ايران از منظر جامعه شناسي سياسي، ضمن ارائه تعريفي از پديده موسوم به "طبقه متوسط" و بررسي آن در قالب نوعي سنخ شناسي، روند تغيير و تحولات ساختاري - کارکردي جامعه ايران در دوران انقلاب و پس از آن تشريح و ترسيم شود. در اين راه به ترسيم روند کلي تحولات سياسي اجتماعي و اقتصادي در سطح کلان (يعني در حوزه پاراديم تحليلي - کاربردي موسوم به جهان سوم) و تقليل يافته ها و داده هاي حاصله به يک سطح خرد (ايران)، پرداخته و تاثير اين فرايند يا جريان را بر روند کلي تحولات اجتماعي دو دهه اخير تجزيه و تحليل کرده ايم .
در مقدمه گفتار حاضر نخست به زمينه ها، بسترهاي نظري و چارچوب هاي متدولوژيک اشاره مي کنيم و سپس به تعريف وتبيين يکي از متغيرهاي اصلي بحث حاضر يعني "طبقه متوسط" مي پردازيم. در بخش بعدي ضمن معرفي اجمالي الگوهاي توسعه در نزد اين طبقه، به بررسي روند تحولات سياسي، اجتماعي و اقتصادي در سال هاي پس از انقلاب پرداخته و طي آن سه حوزه کلان ايدئولوژي، سياست و اقتصاد را واکاوي و تحليل کرده ايم. در پايان نيز به جمع بندي مباحث مطروحه در گفتار حاضر پرداخته ايم .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نوذری، ح. (1382). سیاست اجتماعی و تغییرات اجتماعی در ایران (نقش و جایگاه طبقه متوسط در فرایند توسعه سیاسی - اقتصادی ایران در بستر انقلاب). رفاه اجتماعی, 3(11), 101-132. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5091Vancouver : کپی

نوذری حسینعلی. سیاست اجتماعی و تغییرات اجتماعی در ایران (نقش و جایگاه طبقه متوسط در فرایند توسعه سیاسی - اقتصادی ایران در بستر انقلاب). رفاه اجتماعی. 1382 [cited 2021June17];3(11):101-132. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5091IEEE : کپی

نوذری، ح.، 1382. سیاست اجتماعی و تغییرات اجتماعی در ایران (نقش و جایگاه طبقه متوسط در فرایند توسعه سیاسی - اقتصادی ایران در بستر انقلاب). رفاه اجتماعی, [online] 3(11), pp.101-132. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5091. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1287 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی