برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 249 تا صفحه 266 .
 
عنوان مقاله: 

كودكان خياباني در تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران
 
چکیده: 

پديده کودکان خياباني يکي از آسيبهاي اجتماعي است که تنها بخش قابل توجهي از کودکان و نوجوانان را که سرمايه هاي آينده جامعه هستند، در معرض انواع آسيبها قرار داده، بلکه جامعه را نيز با زيانهاي فراواني روبرو ساخته است.
از اين رو، توجه به اين پديده و شناخت ابعاد گوناگون آن به منظور تشخيص علل و عوامل موثر بر آن و ارائه راهکارهاي علمي و عملي، زمينه را براي کاهش آن فراهم مي سازد. پژوهش در مورد کودکان خياباني به دليل شرايط خاص زندگي اين کودکان ،مشکل برقراري ارتباط و جلب اعتماد آنان و خانواده هايشان، جابه جايي هاي مکرر آنان و ساير موانع موجود ،کاري دشوار است.
در اين پژوهش که خلاصه اي از آن ارائه مي شود ابتدا در يک مقطع پنج ساله در پنج منطقه شهر تهران وضعيت کودکان خياباني از طريق پرسش نامه و نيز مصاحبه با کودکان مورد بررسي قرار گرفت، سپس مشکلات اين کودکان در زمينه رشد جسمي، شناختي، عاطفي، رواني و اجتماعي از طريق پرسش نامه و مصاحبه با کودکان و والدين آنان شناسايي شد. نتايج اين بررسي افزايش کودکان خياباني و فراواني مشکلات آنان را در جنبه هاي اساسي رشد نشان مي دهد و ضرورت برنامه ريزي براي کاهش اين پديده آسيب زا براي کودکان و جامعه را مطرح مي سازد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قاسم زاده، ف. (1382). کودکان خیابانی در تهران. رفاه اجتماعی, 2(7), 249-266. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5088Vancouver : کپی

قاسم زاده فاطمه. کودکان خیابانی در تهران. رفاه اجتماعی. 1382 [cited 2021June21];2(7):249-266. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5088IEEE : کپی

قاسم زاده، ف.، 1382. کودکان خیابانی در تهران. رفاه اجتماعی, [online] 2(7), pp.249-266. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5088. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1166 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی