1 SID.ir | كودكان خياباني در تهران

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

كودكان خياباني در تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* انجمن حمایت از حقوق کودکان ایران
 
چکیده: 

پديده کودکان خياباني يکي از آسيبهاي اجتماعي است که تنها بخش قابل توجهي از کودکان و نوجوانان را که سرمايه هاي آينده جامعه هستند، در معرض انواع آسيبها قرار داده، بلکه جامعه را نيز با زيانهاي فراواني روبرو ساخته است.
از اين رو، توجه به اين پديده و شناخت ابعاد گوناگون آن به منظور تشخيص علل و عوامل موثر بر آن و ارائه راهکارهاي علمي و عملي، زمينه را براي کاهش آن فراهم مي سازد. پژوهش در مورد کودکان خياباني به دليل شرايط خاص زندگي اين کودکان ،مشکل برقراري ارتباط و جلب اعتماد آنان و خانواده هايشان، جابه جايي هاي مکرر آنان و ساير موانع موجود ،کاري دشوار است.
در اين پژوهش که خلاصه اي از آن ارائه مي شود ابتدا در يک مقطع پنج ساله در پنج منطقه شهر تهران وضعيت کودکان خياباني از طريق پرسش نامه و نيز مصاحبه با کودکان مورد بررسي قرار گرفت، سپس مشکلات اين کودکان در زمينه رشد جسمي، شناختي، عاطفي، رواني و اجتماعي از طريق پرسش نامه و مصاحبه با کودکان و والدين آنان شناسايي شد. نتايج اين بررسي افزايش کودکان خياباني و فراواني مشکلات آنان را در جنبه هاي اساسي رشد نشان مي دهد و ضرورت برنامه ريزي براي کاهش اين پديده آسيب زا براي کودکان و جامعه را مطرح مي سازد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 698
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی